“Vendosni kapele ose shall dhe pini nga 8 gota ujë”, IKSHPK bën thirrje të shmangen lëvizjet jashtë në orarin 10:00 – 17:00

Kosova

“Vendosni kapele ose shall dhe pini nga 8 gota ujë”, IKSHPK bën thirrje të shmangen lëvizjet jashtë në orarin 10:00 – 17:00

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 12:39
Ilustrim

IKSHPK deklaroi të hënën se temperaturat e larta gjatë verës ndikojnë në organizmin e njeriut, sidomos te të moshuarit.

Përmes një komunikate, IKSHPK-ja tha se ekspozimi i gjatë në diell mund të shkaktojë dehidrim, i përcjell me ngërçe, vjellje, çrregullime diarreike, skuqje e djegie të lëkurës.

Instituti i ftoi të moshuarit që të mos u ekspozohen rrezeve të diellit gjatë periudhës 10:00-17:00, sidomos jo të moshuarit me sëmundje të zemrës ose ata me diabet.

“Gjatë daljes nga shtëpia të moshuarit detyrimisht duhet ta mbrojnë kokën me kapelë ose shall; rrobat duhet të jenë të holla, komode, prej liri ose pambuku dhe me ngjyra të hapura. Është e domosdoshme marrja e 2 litrave lëngje gjatë ditës, qoftë si 8 gota ujë ose në formë supe ose çaji; po ashtu duhet anashkaluar ushqimin e fërguar, shumë të njelmët ose të ëmbël ose me mëlmesa të shumta, ndërsa duhet marrë shumë pemë dhe perime sezonale”, thuhet ndër pikat që i këshillon IKSHPK-ja.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njoftoi se kjo javë do të jetë përvëluese, e temperaturat do të shkojnë deri në 35 gradë celsius.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat