​Vazhdon të nxehtit edhe përgjatë fundjavës

Kosova

​Vazhdon të nxehtit edhe përgjatë fundjavës

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 19:27
Foto ilustrim

Vala e nxehtësisë që ka përfshi vendin ditëve të shkuara do të vijojë edhe përgjatë ditëve të para të korrikut. Në përgjithësi do të ketë më shumë intervale me diell, sidomos orëve të paradites, ndërsa pasdite gjithnjë mbeten kushte për rrebeshe e bubullima, që vende-vende edhe mund të zhvillohen në stuhi me breshër e erë.

Kështu ka njoftuar Prishtina Weather, sipas së cilës, nga pjesa e dytë e javës, masa më të freskëta ajrore depërtojnë mbi rajon, që edhe zbresin temperaturat më afër vlerave mesatare.

“Indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë kryesisht në vlera të pranueshme dhe të mira edhe përgjatë fundjavës. Ndërsa, indeksi i rrezeve ultraviolete vazhdon me vlera shumë të larta. Në këto raste edhe rekomandohet që t'i shmangemi ekspozimit më të gjatë në diell orëve të mesditës. 2.07 - Nxehtë. Paradite kryesisht me diell.

Pasdite priten zhvillime të rrebesheve me bubullima, vende-vende edhe zhvillohen në stuhi me erë e breshër. 3.07 - Nxehtë, pjesërisht vranët orëve të pasdites, me mundësi për zhvillime të rrebesheve me bubullima. 4.07 - Nxehtë e kryesisht me diell. Pasdite me mundësi për rrebeshe e bubullima. 5.07 - Kryesisht me diell e nxehtë. Orëve të pasdites me mundësi për rrebeshe e bubullima. 6.07 - Kryesisht me diell dhe më nxehtë. Pasdite me mundësi për rrebeshe e bubullima. Temperaturat minimale luhaten ndërmjet 17C e 20C, e maksimalet në rritje graduale nga 32C e 33C, deri në 35C ditën e mërkurë”, thuhet në njoftim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat