​Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Kosova

​Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 07:41
Foto ilustrim

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina.

Kjo synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një ditë makinat e tyre, të cilat emetojnë lëndë të dëmshme për organizmin dhe si një përpjekje për të kontribuar në mbrojtje të mjedisit.

Që prej vitit 1988 në Paris ka filluar të festohet kjo ditë dhe brenda katër viteve ka arritur të bëhet Dita Botërore e Lëvizjes pa Makina në të gjithë botën.

Kjo ditë shënohet edhe në vendin tonë me disa aktivitete të paralajmëruara nga Ministria e Mjedisit dhe Komuna e Prishtinës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat