Sot, në Deiç të Klinës nga ana e Ipeshkëvit tē Kosovës, Imz. Dodë Gjergjit, është bekuar kisha e Shën Mëhillit

Kosova

Sot, në Deiç të Klinës nga ana e Ipeshkëvit tē Kosovës, Imz. Dodë Gjergjit, është bekuar kisha e Shën Mëhillit

Nga: Lekë Mrijaj Më: 29 shtator 2022 Në ora: 18:44
Pamje nga vendi i ngjarjes

Sot, me 29 shtator 2022 është bërë Bekimi i Kishës së "Shën Mëhillit" në Deiç të Klinës e cila Kishë është ndertuar në vitin 2016, e qe është rregulluar dhe meremetuar diteve të fundit, Kishë e cila zyrtarisht bënë pjesë në Famullin e Kishës Katolike të Klinës.

Mesha e sotme solemne në pjesmarrjen e shumë besimtarëve është bashkremtuar nga imzot Dodë Gjergji (ipeshkëv i Dioçezës së Kosovës), dom Agim Qerkini (Famullitar i Kishës së Klinës), dom Lenc Sopi, dom Fran Sopi etj.

Bekimi i Kishës së ndertuar është bërë nga imzot Dodë Gjergji. Në meshë ishin të pranishën edhe kryetari i komunës së Klinës, z. Zenun Elezaj me bashkëpuntorë të tij të ngushtë e pjestarë të partive politike e organizata të tjera kulturore joqeveritare qe veprojnë në Komunën e Klinës.

Gjithashtu ishin të pranishëm edhe shumë besimtarë të kësaj treve, pikërisht edhe besimtarë të tjerë nga famullia e Klinës, Zllakuqanit, Budisalcit etj., të cilët tashmë mund ta gëzojnë Kishën e ndertuar e Bekuar.

Në meshë nga ana e imz. D. Gjergjit e dom Agim Qerkinit, famullitar i Klinës, janë falenderuar të gjithë ata qe kanë kontribuar në ndertim të Kishës (të cilët emrat e tyre siq tha dom Agimi, famullitarë i Kishës së Klinës, do të publikohën të shtunen në meshën e orës 18:00 në Deiç dhe meshën e të Dielës së Lajmit të Mirë në Kishën e Klinës) njëkohësisht është falenderuar edhe dom Lenc Sopi, dom Fran Sopi.

Me një fjalë rasti përgëzimi është paraqitur edhe kryetari i komunës së Klinës, z. Zenun Elezaj, dhe ish famullitari i Klinës, dom Lenc Sopi, famullitar i Kishës së Pejës, i cili i falenderoj kontributdhenësit në ndertim të kësaj Kishë shënjtërore që bart emrin e Shën Mëhillit.

Krejt në fund ishte famullitari dom Agim Qerkini, i cili në emrin e tij, dom Daniel Markprekaj, motrave të nderit i falenderoj pjesmarrësit liturgjik të kësaj kremte madhore si dhe besimtarët pjesmarrjes të meshës shënjte.

Njëkohësisht krejt në fund të meshës është Bekuar edhe Kryqi i cili gjëndet para Kishës së Shën Mëhillit, i cili Kryq është dhuratë nga tashmë i ndjeri Pren (Palush) Deda.

Pas meshës pjesmarrësit e kësaj ngjarje të madhe të Bekimit të Kishës qe është pjesë e Lajmit të Gëzuar të cilët janë mirëpritur me një koktel rasti e ushqime tipike tradicionale të kësaj treve.

Image
Pamje nga vendi i ngjarjes
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat