Rritet dukshëm edhe çmimi i arit në Kosovë

Kosova

Rritet dukshëm edhe çmimi i arit në Kosovë

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 09:40
Foto ilustrim

Si në të gjithë sektorët, edhe në atë të arit ka pasur ngritje të çmimit. Kështu, dukshëm ka rënë edhe interesimi për blerje.

Enver Pakashtica – kryetar i Shoqatës së Artarëve të Kosovës në një intervistë për Indeksonline ka shpalosur më shumë detaje rreth kësaj çështje.

Ai thotë se momentalisht çmimi i arit është rritur në 54 mijë euro për kilogram, nga 47 mijë euro sa ka qenë në vitin 2020.

Në krahasim me çmimet tjera të produkteve esenciale, çmimi i arit ka lëvizje por është një ngritje e përballueshme. Në mars 2020, në fillimin e pandemisë ka qenë 47 mijë euro një kilogram ari. Kurse sot e ke 54, do të thotë 12-13 % rritje. Po ta krahasojmë me metalet tjera, me hekur, plumb, zink, është ngritje, por ngritje e përballueshme”, thotë ai.

Se a pritet të vazhdojë avazi i rritjes edhe më shumë, Pakashtica njofton se çmimi i arit varet nga lëvizjet në bursën ndërkombëtare.

Në rritjen e çmimit ne nuk kemi fort çasje, kjo është rritje në BERZh, aty caktohet çmimi i arit”, pohon ai.

Pakashtica tutje thekson se shkaku krizës ekonomike, ka rënie të madhe të blerësve të arit.

“Jemi bërë pak të tepruar, duke u ankuar se nuk ka punë e ka punë, jo dobët jo nuk ka fitim. Në krahasim që ari i takon kategorisë së luksit. Ari është mjeti më i mirë për investim. Me kursy. Ka rënie të madhe të blerësve, duke marrë parasysh gjendjen ekonomike të qytetarëve, ata mezi po ia dalin me produkte esenciale”, thotë Pakashtica.

“Arin e blejnë rinia, ata që fejohen, martohen, më së shumti ata e marrin. Edhe diaspora e blen edhe qytetarët e Kosovës. Mos me kanë diaspora na nuk mundem me ekzistu. Ata e ndihmojnë ahengun, e ndihmojnë familjarin e vet, edhe e ndihmojnë në blerjen e arit. Diasporën e falënderoj, jo vetëm për blerjen e arit, por të gjitha produkteve. Diaspora kontribuon për Kosovën”, thotë tutje ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat