​ASK: Numri i vizitorëve për shtator 2022 është 40.390

Kosova

​ASK: Numri i vizitorëve për shtator 2022 është 40.390

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 16:07
Foto ilustrim

Numri i vizitorëve për muajin shtator 2022 është 40.390, prej tyre 37.05% ishin vendorë dhe 62.95% ishin të jashtëm, ndërsa numri i net-qëndrimeve ishin 70.575, prej tyre 37.65% nga vendorët dhe 62.35% nga të huajt, ka bërë të ditur Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK).

Pjesë e anketës në statistikat e hotelerisë për muajin shtator ishin 209 hotele që ushtrojnë veprimtari hoteliere në territorin e Kosovës.

Numrin më të madh të vizitorëve dhe net-qëndrimeve të tyre e kishte rajoni i Prishtinës me 17.907 vizitorë dhe 31.247 net-qëndrimi.

Numri më i madh i vizitorëve të huaj përqendrohet në Prishtinë, Prizren, Peja e kështu me radhë. Sa u përket vizitorëve të huaj numri më i madh ishte nga Shqipëri, Gjermania, Zvicra etj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat