Vazhdojnë reduktimet e ujit në Fushë-Kosovë, Drenas e Obiliq

Kosova

Vazhdojnë reduktimet e ujit në Fushë-Kosovë, Drenas e Obiliq

Më: 30 janar 2023 Në ora: 11:03
Foto ilustrim

Arjeta Mjeku, zëdhënëse në Ujësjellësin ”Prishtina”, ka njoftuar se në Fushë-Kosovë, Drenas, Obiliq dhe në lagjen Kalabria në Prishtinë do të vazhdojnë reduktimet e ujit të pijshëm.

“Të nderuar konsumatorë të Fushë Kosovës, Drenasit, Obiliqit, Zonës Industriale, lagjes Kalabria në Prishtinë, ju njoftojmë me gjendjen aktuale të trajtimit dhe furnizimit me ujë të pijshëm.

Sot, impianti i trajtimit të ujit në Shkabaj ka filluar me trajtimin e ujit me kapacitet minimal prej 150 l/ s, derisa në Drenas me kapacitet të reduktuar prej 40%, ngase niveli i turbullirës në kanalin e Ibër Lepencit aktualisht është (35 – 45 NTU)”, ka njoftuar Mjeku.

“Për të ruajtur cilësinë e ujit jemi të detyruar të trajtojmë ujë me kapacitet të reduktuar deri në stabilizimin e situatës, e cila pritet të ndodhë gjatë kësaj jave. Kërkojmë mirëkuptim deri në rikthimin e situatës së favorshme me furnizim me ujë të pijshëm”, ka shtuar ajo.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat