Zv.kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq, sot për vizitë zyrtare në Shkup

Maqedonia

Zv.kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq, sot për vizitë zyrtare në Shkup

Më: 10 mars 2021 Në ora: 09:59
Dritan Abazoviq

Zëvendës kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, sot do të qëndrojë në Shkup për vizitë zyrtare.

Sipas agjendës së paraparë, Abazoviq do të takohet me kryeministrin Zoran Zaev, me zv.kryeministrin Artan Grubi, zv.kryeministrin Bytyqi dhe kryeparlamentarin Xhaferi.

Abazoviq është politikan kontrovers. Në njërën anë paraqet shembull suksesi në rajon, sepse mban postin e koordinatorit të shërbimeve të sigurisë në Mal të Zi, post që shqiptarët e Maqedonisë së Veriut ende nuk mund ta ëndërrojnë edhe pse janë rreth 30 për qind.

Në anën tjetër, ai akuzohet për afërsinë që ka me partitë serbe në Mal të Zi, që janë kundër pavarësisë së Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat