Shahpanska: Propozim-ligji për barazi gjinore siguron barazi të plotë gjinore

Maqedonia

Shahpanska: Propozim-ligji për barazi gjinore siguron barazi të plotë gjinore

Më: 31 maj 2021 Në ora: 18:44
Jagoda Shahpanska

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpanska në mbledhjen e sotme me Komisionin e Venedikut theksoi se Propozim-ligji për barazi gjinore parasheh tre mekanizma të reja.

“Sekretariati për barazi gjinore si trupi më i lartë që do ta koordinojë punën në institucione, Qendra e cila do të shërbejë si Qendër trajnimi për trajnimin e administratorëve dhe Trupi Nacional Koordinativ”, tha Shahpanska.

Ajo ka thënë se qëllimi i ligjit është sigurimi i plotë i barazisë gjinore dhe krijim të kushteve për realizim për të gjithë njerëzit, pa dallim të gjinisë.

Ministria kë kërkuar nga Komisioni i Venedikut mendim për Propozim-ligjin me qëllim që të përgatitet zgjidhje ligjore me cilësi që do të mundësojë përparimin e barazisë në të gjitha fushat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat