MPJ e Bullgarisë: Marrëveshja për Fqinjësisë të Mirë duhet të përfshihet në kornizën e ardhshme të negociatave

Maqedonia

MPJ e Bullgarisë: Marrëveshja për Fqinjësisë të Mirë duhet të përfshihet në kornizën e ardhshme të negociatave

Më: 22 qershor 2021 Në ora: 17:41
Foto

Bullgaria këmbëngul që zbatimi i Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë nga Republika e Maqedonisë së Veriut duhet të përfshihet midis kushteve në kornizën e ardhshme për negociatat e pranimit të Shkupit në BE, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Bullgaria riafirmoi pozicionin e saj mbi perspektivën evropiane të RMV-së dhe është e hapur për dialog konstruktiv me presidencën e ardhshme sllovene për të gjetur zgjidhje reciprokisht të pranueshme, thanë për agjencinë e lajmeve “BGNES” nga qendra e shtypit së Ministrisë së Jashtme bullgare.

Bullgaria riafirmoi pozicionin e saj mbi perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut gjatë takimit të sotëm të rregullt të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Luksemburg, në të njëjtën kohë e hapur për një dialog konstruktiv me Presidencën e ardhshme Sllovene të Këshillit të BE për të gjetur zgjidhje të pranueshme.

Bullgaria u përfaqësua në mbledhjen e Këshillit të Ministrave nga zv. Ministri i Jashtëm Rumen Aleksandrov, ku u diskutua gjendja aktuale e procesit të zgjerimit të BE-së.

Zv. Ministri Aleksandrov konfirmoi se qëndrimi Kornizë i Këshillit të Ministrave të 9 tetorit 2019 mbi perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut, mbështetur nga Deklarata e Kuvendit Kombëtare të 10 tetorit 2019, mbetet e vlefshme.

“Bullgaria vazhdon konsultimet kërkimore me Shkupin në zbatimin e Marrëveshjes së Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë. Ne po afrohemi në mënyrë konstruktive dhe me vullnet të mirë, por ne presim që Republika e Maqedonisë së Veriut të fillojë në praktikë për të zbatuar angazhimet e ndërmarra në një nivel të lartë më 17 qershor 2021 në Sofje, të cilat do të na lejojnë të lëvizim në një drejtim pozitiv”, tha Aleksandrov.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat