Vetoja e Bullgarisë, reagon Dimitrov: Nëse çmimi për rrugën drejt BE është depersonalizimi, nuk kemi nevojë për të

Maqedonia

Vetoja e Bullgarisë, reagon Dimitrov: Nëse çmimi për rrugën drejt BE është depersonalizimi, nuk kemi nevojë për të

Më: 22 qershor 2021 Në ora: 21:58
Nikolla Dimitrov

“Që kur filloi ky proces, kur përpjekjet e presidencës gjermane u intensifikuan, unë thashë se jam në rregull me faktin se nëse nuk mund t’i hapim dyert për shkak të gjuhës maqedonase, nuk do t’i hapim ato dyer. Kjo ngre pyetjen se sa Evropian është Bashkimi Evropian.”  Kështu është shprehur zv/ kryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov për “Sitel” rreth mos vendosjes së një date për fillimin e negociatave me BE.

Ai shtoi se nëse çmimi për rrugën e vendit drejt BE-së është depersonalizimi, atëherë “ne nuk kemi nevojë për një BE të tillë.”

“Në Sofje, kemi pasur bisedime të hollësishme për zhvillimin e bashkëpunimit sektorial dhe bisedime mbi procesin e punës së komisionit për çështje historike dhe arsimore. Në një farë mënyre, ai duhet të jetë një udhërrëfyes, një dokument dypalësh që sipas propozimit portugez do të konsiderohet përmes procesit të stabilizimit dhe shoqërimit”, tha Dimitrov.

Dimitrov shtoi se si parakusht për këtë, palës Bullgare iu kërkua të thotë “po” për fillimin e negociatave dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare.

“Oferta kishte të bënte me dhënien e dritës së gjelbër tani. Sigurisht që ne do të vazhdojmë përpjekjet tona, por nuk mund ta zgjidhim këtë çështje pjesërisht pasi i përshtatet njërës palë. Marrëveshja e Miqësisë gjithashtu ka mbështetjen e palës bullgare në rrugën tonë evropiane. Është e vështirë të pajtosh fjalët mbështetje me fjalën bllokadë ose veto.”

Ai shtoi se të gjithë po humbin të gjithë situatën dhe BE, ne, fqinjët tanë dhe i gjithë rajoni. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat