Sipas Spasovski nuk ka ndërprerje të dokmuneteve personale, ka kërkesa të shtuara

Maqedonia

Sipas Spasovski nuk ka ndërprerje të dokmuneteve personale, ka kërkesa të shtuara

Më: 23 qershor 2021 Në ora: 17:04
Oliver Spasovski

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski sot në Berovë duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se nuk ka vonesë në lëshimin e dokumenteve personale, pasaporta dhe letërnjoftimeve.

“Qytetarëve u jepen dokumentet personale, por vëllimi i kërkesës është rritur nga shkaku i krizës me pandeminë”, tha Spasovski i cili demantoi pohimet se ka ndërprerje të furnizimit me dokumente personale.

Sipas Spasovskit, dokumentet nuk do të lëshohen deri të hënën për shkak të transferimit të të dhënave në sistemin e ri të Ministrisë së Brendshme.

“Dokumentet personale janë duke u lëshuar edhe tani, thjesht ka pasur një rritje të kërkesës për shkak të krizës me COVID-19, ku shumë njerëz nuk kanë parë skadimin e dokumenteve të tyre personale. Kemi njoftuar që nga sot në ora 21:00 do të kemi transferim të të dhënave në sistemin e ri për lëshimin e dokumenteve, është procedurë që duhet ta përfundojmë, sepse ligjet dhe kushtetuta na detyrojnë, dhe që nga e hëna do të fillojmë të funksionojmë normalisht”, thotë Spasovski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat