Angellovi kërkon nga Qeveria t’i mbrojë “ushtarët mbrojtës” të mos u merret pensioni nga përmbaruesi

Maqedonia

Angellovi kërkon nga Qeveria t’i mbrojë “ushtarët mbrojtës” të mos u merret pensioni nga përmbaruesi

Më: 22 janar 2022 Në ora: 16:53
Angellovi

Kryetari i partisë Dinjiteti, Stojançe Angellov në konferencë për shtyp u shpreh se në qeveri do të dorëzojë iniciativë për katër ushtarë të lënduar në vitin 2001 të cilëve i kërkohet të kthejnë para nga përmbaruesi.

Ai shtoi se mbështetje ka marrë edhe nga kryeministri i mëhershëm Zaev si dhe nga ministrat e qeverisë së kaluar.

“Kërkojmë që kjo pikë të vendoset menjëherë në rend dite në mbledhje të qeverisë për shkak se para disa ditëve, njëri nga ushtarët, konkretisht Zoran Angellovski, nga përmbaruesi mori letër ku i ndalohet i gjithë pensioni, ndërsa deri tani i është ndaluar një e treta e pensionit”, tha Angellov.

Ai tha se punon një Propozim-ligj ku rregullohet problemi i këtyre personave që ai i quan “mbrojtës”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat