Maqedoni: Grupi i punës për ndërlidhje hekurudhore me Bullgarinë do të takohet së paku katër herë në vit

Maqedonia

Maqedoni: Grupi i punës për ndërlidhje hekurudhore me Bullgarinë do të takohet së paku katër herë në vit

Më: 24 janar 2022 Në ora: 21:39
Ilustrim

Qeveria e Maqedonisë sot në mbledhje e shqyrtoi dhe pranoi tekstin e harmonizuar të Memorandumit për mirëkuptim për zhvillim të ndërlidhjes hekurudhore mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Bullgarisë “Shkup-Sofje”, që pritet të nënshkruhet gjatë mbledhjes së përbashkët të të dy qeverive e cila do të mbahet nesër në Sofje.

“Me dokumentin shprehet pajtueshmëria për formimin e Grupit të përbashkët të punës të përpiluar nga ekspertë me kapacitet profesional adekuat dhe ekspertizë në sfera siç janë menaxhimi me projekte, e drejta evropiane dhe ndërkombëtare, inxhinieri dhe menaxhim me financa, me qëllim që të përshpejtohet procesi i aktiviteteve përgatitëse dhe implementuese për projektin”, kumtoi shërbimi qeveritar për shtyp.

Memorandumi, siç thuhet, është përgatitur duke e pasur parasysh zhvillimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore mes dy vendeve, si dhe nevojën për përforcim të aktiviteteve tregtare dhe ekonomike dhe e cekë qëllimin e përbashkët për zhvillim të “Projektit për ndërlidhje hekurudhore Shkup-Sofje”, që është me interes të përbashkët dhe rajonal dhe ka rëndësi të madhe strategjike dhe ekonomike për qytetarët dhe ekonomitë mes dy shteteve.

Në pajtim me Memorandumin, Grupi i punës do të takohet së paku katër herë në vit në nivel ekspertësh për të punuar në përparimin e zbatimit të projektit.

Për ndërlidhjen hekurudhore me Bullgarinë nga ana e RMV-së në fazë përfundimtare është evaluimi i ofertave nga tenderi për dy akset e para, Kumanovë-Belakoc dhe Belakoc – Kriva Pallankë, ndërsa punët ndërtimore pritet të vazhdojnë në pranverë, si dhe të shpallet tender për aksin e tretë Kriva Pallankë-kufiri me Bullgarinë. Finalizimi i projektit të përgjithshëm, sipas paralajmërimeve, pritet gjatë vitit 2027.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat