Radev: Nevojitet dialog i hapur, i ndershëm, vullnet politik në marrëdhëniet në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Maqedonia

Radev: Nevojitet dialog i hapur, i ndershëm, vullnet politik në marrëdhëniet në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Më: 25 janar 2022 Në ora: 15:49
Radev

Presidenti Rumen Radev u takua me kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Bullgari.

Presidenti përshëndeti përpjekjet e dy qeverive për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe procesin e negociatave. Ai pret që atmosfera e re e rritjes së besimit të lehtësojë punën për çështjet e pazgjidhura politike që pengojnë hapjen e dyerve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

“Këto çështje janë jashtëzakonisht të rëndësishme për sigurinë dhe prosperitetin e të gjithë rajonit”, shtoi ai.

Ai theksoi se po e përcjell me vëmendje debatin në RMV dhe në qarqe të caktuara politike po piqet ideja për përfshirjen e bullgarëve të Maqedonisë në kushtetutën e RMVsë.

Radev bëri thirrje për dialog të hapur, të ndershëm, vullnet politik dhe mençuri. Nëse kjo është e vërtetë, Bullgaria do të jetë vendi ku mund të mendoni për integrimin e RMV në BE.

Kryeministri Kovaçevski shprehu kënaqësinë për mikpritjen, e uroi presidentin Radev për mandatin e dytë dhe 15 vjetorin e anëtarësimit të Bullgarisë në Bashkimin Evropian, si dhe faktin se Bullgaria ishte e para që e njohu pavarësinë e Shkupit.

Ai pranoi se ka një dinamikë të re në marrëdhënie nga e cila do të përfitojnë qytetarët e të dy vendeve./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat