Maqedonia e Veriut vendi i parë në BP, i cili do të hapë një dialog strategjik me SHBA-në

Maqedonia

Maqedonia e Veriut vendi i parë në BP, i cili do të hapë një dialog strategjik me SHBA-në

Më: 28 prill 2022 Në ora: 15:50
Karen Donfried, Bujar Osmani

Kryediplomati i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka avancuar raportet SHBA- Maqedoni e Veriut në një shkallë tjetër të diplomacisë dhe bashkëpunimit bilateral.

Maqedonia e Veriut është vendi i parë në Ballkanin Perëndimor i cili do të hapë një dialog strategjik me SHBA-të.

Informacionin e ka bërë të ditur vet i pari i diplomacisë Osmani në takimin e tij bilateral me Ndihmës Sekretaren amerikane të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, e cila po qëndron për vizitë në e shoqëruar nga Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit dhe Përfaqësuesi Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

“Sot u dakorduam që të përforcojmë partneritetin tonë strategjik përmes Dialogut të ardhshëm Strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe ShBA, i cili do të mbahet më 2 qershor, në Uashington. Për ne kjo është nder i veçantë që Maqedonia e Veriut do të bëhet vendi i parë në Ballkanin Perëndimor, i cili do të hap një dialog strategjik me ShBA-të, përmes të cilit do të thellohet partneriteti ynë strategjik dhe më konkretisht do të futet në kornizë bashkëpunimi ynë bilateral”, – theksoi Osmani

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat