Plevneliev: Po të isha Radev do të pranoja ndryshimin e Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut për t’i dhënë fund negociatave

Maqedonia

Plevneliev: Po të isha Radev do të pranoja ndryshimin e Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut për t’i dhënë fund negociatave

Më: 21 maj 2022 Në ora: 19:44
Rosen Plevneliev

Ish-presidenti bullgar Rosen Plevneliev nuk pret që në qershor të hiqet vetoja bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut.

“Nuk jam i sigurt për qershorin. Ne pamë vetëm dy ditë më parë se si Parlamenti Evropian iu drejtua Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë për pajtim historik bazuar në historinë e përbashkët dhe Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë. Kjo është zgjidhja.

Kjo referencë për PE-në është vërtet e rëndësishme.

Fatkeqësisht, vërej gabime në të dyja anët e kufirit, gjë që nuk më bën optimist se mund të kemi një zgjidhje në qershor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat