Dainov: Nacionalizmi krijoi një “armiqësi” mes bullgarëve dhe maqedonasve

Maqedonia

Dainov: Nacionalizmi krijoi një “armiqësi” mes bullgarëve dhe maqedonasve

Më: 28 maj 2022 Në ora: 14:48
Foto ilustrim

Profesori bullgar Evgeni Dainov ka deklaruar se në Bullgari 80% e bullgarëve kanë dashur që Maqedonia të jetë anëtare e BE-së, ndërsa tani pas tre vjetësh 60% nuk ​​duan.

“Fokusi im nuk është te Maqedonia, fokusi im nuk është tek anëtarësimi i Maqedonisë në Bashkimin Evropian, fokusi im është te vendi im, atdheu im Bullgaria dhe kjo veto dhe qëndrimi kornizë i qeverisë tre vjet më parë si dhe Deklarata e Parlamentit krijoi një atmosferë jashtëzakonisht helmuese në vetë Bullgarinë. Kështu, politikanët bullgarë vunë në pah Maqedoninë dhe maqedonasit si armiq. Mobilizimi nacionalist pati efekt dhe tani po helmon gjithë shoqërinë. Dhe, rezultatet i shohim tre vjet më vonë nga kjo veto dhe këto pozicione helmuese. Ne shohim se çfarë po ndodh. Në Bullgari, 80% e bullgarëve donin që Maqedonia të ishte anëtare e Bashkimit Evropian, tani 60% nuk ​​duan, dhe ndjenjat pro-Putinit dhe pro Rusisë në Bullgari që aktualisht helmojnë shoqërinë dhe politikën janë rritur nga deklaratat nacionaliste,” tha Dainov.

Ai shton se ka një parti në parlament që pretendon se Rusia ka të drejtë, se ukrainasit duhet të shkatërrohen dhe ata bullgarë në Bullgari që mbështesin ukrainasit, siç jam unë, duhet të shkatërrohen.

“Pra, për Bullgarinë kjo veto dhe ky pozicion është helm dhe po përhapet në të gjithë organizmin shoqëror dhe teza ime është që në interesin tonë bullgarët të gjejnë menjëherë një mënyrë për ta ndalur. Pyetja është, nëse qeveria nesër thotë “ne heqim veton”, ajo do të hiqet menjëherë në Parlament dhe do të bëhet një grusht shteti pro-rus, pro Putinit. Mund të ketë një grusht shteti. Gjithçka që po ndodh, ndodh nga kjo veto. Situata është ekskluzivisht komplekse për Bullgarinë, edhe për Maqedoninë, por për Bullgarinë tashmë është çështje e sigurisë kombëtare”, tha Dainov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat