Trajanov për propozimin francez: Ideja nuk ishte që të rrëzojmë qeverinë

Maqedonia

Trajanov për propozimin francez: Ideja nuk ishte që të rrëzojmë qeverinë

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 20:13
Pavle Trajanov

“Më 19 qershor, kur Kovaçevski mblodhi liderët e partnerëve qeveritarë në të cilin takim pritej të diskutohej propozimi francez, u tha se një propozim i tillë ende nuk është marrë, mendoj se ishte një skenar i përgatitur, lidershipi shtetëror duhet të të mos e shpall atë që me Bullgarinë ramë dakord dhe për këtë arsye dolëm me qëndrimin se propozimi është i papranueshëm dhe se rrezikon interesat tona”, tha lideri i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov në “Samo Vistina”.

Ai tregon se ata praktikisht e kanë refuzuar propozimin, duke shpjeguar se është dashur të iniciohet një debat në Kuvend.

“Unë mendoj se ne jemi pjesë e atyre partive që nuk e kanë përkrahur propozimin, nëse kemi bërë diçka është se kemi penguar që të rrezikohen interesat tona strategjike, absolutisht nuk qëndron se ideja ka qenë rrëzimi i qeverisë”, thotë Trajanov, duke shtuar se të gjitha kërkesat e Bullgarisë u futën në mënyrë delikate në propozim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat