Geer: E kuptoj zhgënjimin e qytetarëve të Maqedonisë nga Samiti i fundit i BE-së, por vendi po bën reformat e duhura drejt Unionit

Maqedonia

Geer: E kuptoj zhgënjimin e qytetarëve të Maqedonisë nga Samiti i fundit i BE-së, por vendi po bën reformat e duhura drejt Unionit

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 17:24
David Geer

Ambasadori i Bashkimit Evropian, David Geer, ka deklaruar sot se Maqedonia është shtet i cili pranon reformat e sygjeruara nga BE-ja, prandaj sipas tij është i qartë dhe zhgënjimi i qytetarëve ndaj politikës së BE-së ku përsëri gjërat nuk shkuan plotësisht në favor të Maqedonisë gjatë samitit të fundit.

“BE-ja mbetet me Maqedoninë e Veriut, është donatori më i madh në vend dhe mbështet reformat në fusha të ndryshme, investon në infrastrukturë, vende pune dhe biznese dhe është në interesin e të gjithëve që të fillojnë negociatat tani”, tha ambasadori i BE-së, David Geer në mbledhjen e Komisionit të Përbashkët Parlamentar – Republika e Maqedonisë së Veriut dhe BE, që u mbajt sot në Shkup.

Geer foli në emër të Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm dhe Komisionit Evropian, duke thënë se pavarësisht zhvillimeve të rëndësishme gjeopolitike në Samitin e BE-së, bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë dhe Shqipërinë për fat të keq nuk mund të hapen, duke theksuar se përpjekjet janë të vazhdueshme.

Ai tha se ishte i vetëdijshëm për valën e zhgënjimit si tek politikanët ashtu edhe tek publiku, duke shtuar se Maqedonia e Veriut po bën përparim në reformën në drejtësi, në zbatimin e strategjisë së reformës në drejtësi 2017-2022, duke përmendur Akademinë për Gjyqtarë dhe Prokurorë si shembull në rajon.

Ambasadori i BE-së theksoi gjithashtu se progresi në dixhitalizimin e gjyqësorit do të jetë vendimtar për sigurimin e transparencës dhe efikasitetit, por edhe për ndërtimin e besimit të publikut tek institucionet.

“Presim të plotësohet numri i gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese, pa të cilët ai nuk mund të funksionojë”, tha Geer.

Projekti “MPC Forum”, i cili u mbajt sot, u themelua në vitin 2004 në bazë të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, është një forum ku anëtarët e Kuvendit dhe Parlamentit Evropian shkëmbejnë përvoja, opinione dhe pikëpamje për të forcuar partneritetin reciprok.

Komisioni mblidhet dy herë në vit – një herë në Asamblenë e Maqedonisë dhe një herë në Parlamentin Evropian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat