OBRM-Popullore: Propozimi francez mbron gjuhën maqedonase

Maqedonia

OBRM-Popullore: Propozimi francez mbron gjuhën maqedonase

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 14:40
Kreu i OBRM-Partia Popullore

Nga OBRM-Partia Popullore sot sërish janë deklaruar se mbështesin propozimin e ri francez.

Nga kjo parti thonë se në këtë propozim është ruajtur gjuha dhe identiteti.

“Siç pamë në reagimet e djeshme, më së shumti manipulohet me vendin e gjuhës maqedonase në rrugën tonë të ardhshme drejt Bashkimit Evropian. Nëse diçka është kristalisht e qartë në këtë marrëveshje, ajo është se gjuha maqedonase është kristalisht pastër e definuar dhe kjo do të jetë gjuha me të cilën më tej Maqedonia do të komunikojë dhe arrijë marrëveshje me tërë botën”, thonë nga OBRM-Partia Popullore.

Kujtojmë së propozimi i modifikuar francez u ndryshua nga varianti i parë me kërkesë të Maqedonisë, pasi diplomacia e Maqedonisë tha se gjuha, identiteti dhe historia nuk duhet te jenë pjesë e negociatave me Bullgarinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat