Largimi i drurit të Nënë Terezës nga sheshi i Shkupit, sqarohen nga NP Parqe dhe Gjelbërimi për veprimin e ndërmarrë

Maqedonia

Largimi i drurit të Nënë Terezës nga sheshi i Shkupit, sqarohen nga NP Parqe dhe Gjelbërimi për veprimin e ndërmarrë

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 17:55
Foto ilustrim

Pas rragimit nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, për shkuljen e bredhit të Nënës Terezë në sheshin e Shkupit, ka ardhur edhe reagimi zyratar nga Ndërmarrja Publike Parqe dhe Gjelbërimi – Shkup.

Nga Ndërmarrja thonë së druri është dëmtuar nga reshjet dhe era e fortë që përfshiu qytetin e Shkupit ditë më parë, dhe pas konstatimit të punonjësve, është vërejtur se i njejti dru ka pasur rrënjë të dëmtuara të cilët mund të rrezikonin jetën e qytetarëve, për këtë arsye është pamundësuar rimbjellja e të njejtit.

Reagimi i plotë:

“Moti i lig që goditi rajonin e qytetit fundjavën e kaluar, i shoqëruar me reshje të dendura shiu dhe erë të fortë, shkaktoi rënie të një numri të madh degësh dhe drurësh. Ekipet e Sektorit nga NP Parqe dhe Gjelbërime dolën menjëherë për të intervenuar në lokacionet ku janë raportuar nga qytetarët rënie të degëve dhe drurëve. Njoftojmë publikun se druri i rënë në sheshin Maqedonia e llojit selvi, me vlerë të jashtëzakonshme për qytetarët e Shkupit, fatkeqësisht është gjetur i rrëzuar nga era e fuqishme dhe shiu i rrëmbyeshëm. Shërbimet e NP Parqe dhe Gjelbërime inspektuan lokacionin e drurit dhe u konstatua se rënia e drurit ka ndodhur si rezultat i sistemit të cekët rrënjor dhe i shiut e erës nga moti i ligë. Për shkak të rrënjës së thyer të drurit dhe përmasave të drurit nuk ka qenë e mundur rimbjellja e tij dhe shërbimet nga sektori e kanë larguar nga hapësira”, thuhet në njoftimin e NP Parqe dhe Gjelbërimi – Shkup.

Prej aty poashtu kanë potencuar se një dru i të njejtit lloj do të rimbillet në te njejtin vend, sapo te ketë kushte të favorshme klimatike për të kryer procesin e mbjelljes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat