Sulmohet teologu Tim Shkupi, kryetari i Diasporës Shqiptare, në shtëpinë e tij në Shkup

Maqedonia

Sulmohet teologu Tim Shkupi, kryetari i Diasporës Shqiptare, në shtëpinë e tij në Shkup

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 22:41
Sulmohet teologu Tim Shkupi, kryetari i Diasporës Shqiptare, në shtëpinë e tij në Shkup

Teologu Tim Shkupi është i njohur për shkrimet e shumëta përmes të cilave e demaskon islamin politik në mbarë hapësirën shqiptare e diasporë. 

Vet Tim Shkupi ka publikuar videot ditën që u sulmua në Shkup dhe me vonë ka deklaruar për miqtë e tij se “Nuk kam ku me shku përtej shtëpisë së Zotit, si e quan shtëpinë e tij” Tim Shkupi përfaqëson grupin më nacionalist të shqiptarëve të Diasporës, ku lidhjet e tij janë gjithëandej botës. Mirëpo Tim Shkupi ka mbetur në suaza të këtij organizimi pa u involvuar drejtëpërdrejtë në politikën e Maqedonisë.

Nga videot që kemi parë dhe paraqitjet e tij LIVE në FB shihet se si Tim Shkupi thotë se ka paralizuar sulmuesin agresiv, i cili e ka goditur me hekur ne oborrin e tij dhe ka dashur ta tërheq për rripi që të jetë edhe më fatale.

Ngjarja ka ndodhur me 12 gusht 2022, në oborrin e shtëpisë së Kim Shkuit në Shkup, diku kah ora 16-17 .

Në këtë situatë, siç thotë Tim Shkupi, “kur e pashë se sulmuesi nuk qetësohet, te ik nga oborri im, kam përdorur të gjitha mesimet dhe teknikat për ta paralizuar dhe për të mësuar më shumë rreth identitetit të tij. Kam kërkuar nga bashkëshortja ta inçizoj sulmuesin, që ta kem si prove për gjyq dhe e kam lëshuar. Kush i ka pa inçizimet shihet vetëkontrolla ime në maksimum.

Unë mendoj se ka qenë sulm me porosi nga shërbimet ruso-serbe dhe veglat e tyre në Maqedoni, pasi para pak javëve të njejtën gjë e tha edhe presidenti Pendarovski”, kështu deklaroi Tim Shkupi për Drinin.

Drini gjithashtu ka mësuar se dy ditë para sulmit, një faqe në FB, që quhet gazeta Selam, por pa domain, ka postuar foton e Timit, gruas së tij dhe djalit Jonit, ku bëhet thirrje për likudim dhe për një fund të tmerrshëm për këtë familje shqiptare që jeton në Shkup.

Faqja Gazeta Selam e FB (nga burime të pakonfirmuar) udhëhiqet nga dy persona nga Gostivari, Tetova, (ish-medresant të shkollave anti-shqiptare) një nga Shkupi dhe një tjetër nga Mitrovica e Kosovës.

Gjithashtu do të mësohet shumë shpejt kush e ka ba regjistrimin e domin emrit në GoDaddy. Tjetra që ka mësuar Drini, është se asnjë kanal televiziv apo medium në Maqedoni nuk e ka dhënë lajmin se është sulmuar kryetari i Diasporës Shqiptare për Maqedoni.

Njejtë kështu kanë vepruar edhe partitë politike, duke u bërë palë me krimin dhe sulmin pasi që askush nuk është distancuar nga sulm fizik ndaj teologut Tim Shkupi.

Reagime nuk ka pasur as nga Tirana zyrtare, e as nga Prishtina.

***

Prandaj, kjo heshtje misterioze e medias dhe e organeve shtetërore të Shqipërisë e Kosovës, duhet të shërbejë si mësim i madh për mbarë shqiptarët që të kujdesen e ti ruajnë njerëzit e vet që janë në vijën e parë të fronit me islamistët antishqiptarë që nxiten nga shërbimet armiqësore të kombit shqiptar.

Megjithëse Tim Shkupi ka miqë e dashamirë të shumtë gjithandej globit, kjo ngjarje me motive të qarta antishqiptare duhet t’i zgjoj shqiptarët që të jenë të vëmendshëm se antishqiptarizimi po vepron në të gjitha mënyrat, edhe përmes islamistëve jo të pakët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat