“E Majta” dorëzon në KSHZ iniciativën për referendum, paralajmërojnë bllokim të plotë të Kuvendit

Maqedonia

“E Majta” dorëzon në KSHZ iniciativën për referendum, paralajmërojnë bllokim të plotë të Kuvendit

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 12:47
“E Majta” dorëzon në KSHZ iniciativën për referendum, paralajmërojnë bllokim të plotë të Kuvendit

Kryetari i partisë opozitare maqedonase “E Majta”, Dimitar Apasiev sot në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve ka dorëzuar Iniciativën për referendum.

‘E majta ka dorëzuar sot propozimin për paraqitjen e nismës qytetare për referendum. Populli duhet të thotë fjalën e tij për çështjet me interes kombëtar”, tha Apasiev.

E majta ka paralajmëruar bllokadë të plotë të Kuvendit, nëse kryeparlamentari Talat Xhaferi e refuzon edhe këtë Iniciativë.

Nga partia thonë se kanë marrëveshje me OBRM-PDUKM-në dhe, siç paralajmëroi deputeti i majtë, Borisllav Krmov, “së bashku do të çojmë në paralizë të plotë të Legjislativit”.

OBRM-PDUKM do ta mbështesë edhe iniciativën e së majtës për referendum, tha më herët lideri i kësaj partie Hristijan Mickoski.

Të paktën njëqind nënshkrime nevojiten që Iniciativa të dorëzohet në Kuvend.

Paraprakisht, iniciativa për referendum për ndërprerjen e vlefshmërisë së Ligjit për ratifikimin e Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit me Bullgarinë, të cilin OBRM-PDUKM e dorëzoi në Kuvend më 9 shtator, Xhaferi e hodhi poshtë me arsyetimin se ishte antikushtetuese dhe për shkak të marrëveshjeve ndërkombëtare që ratifikohen në përputhje me Kushtetutën, janë pjesë e rendit të brendshëm juridik dhe nuk mund të ndryshohen me ligj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat