Të mundësohet instalimi i fotovoltaikëve paralelisht me dhënien e lejeve, kërkon LOE Maqedoni

Maqedonia

Të mundësohet instalimi i fotovoltaikëve paralelisht me dhënien e lejeve, kërkon LOE Maqedoni

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 16:41
Foto ilustrim

Në kushte të shpalljes gjendje krize, të lejohet vendosja e paneleve fotovoltaike paralelisht me sigurimin e lejeve të nevojshme dhe të gjithë dokumentacionit, kërkon Lidhja e Odave Ekonomike (LOE).

Prej atje thonë se një sërë kompanish janë gati të investojnë në fotovoltaikë dhe tashmë kanë bërë blerjet e nevojshme, por procesi është ngecur për shkak të procedurave burokratike për sigurimin e lejeve.

“Kërkesa është e nevojshme, e arsyeshme dhe nuk përfshin mjete shtesë për realizim nga buxheti i shtetit, dhe kompanitë do të lejohen që me investimet e tyre të reduktojnë varësinë nga energjia dhe faturat e energjisë elektrike”, thekson LOE.

Qeveria dhe institucionet kompetente, vlerëson LOE, duhet të veprojnë shpejt dhe me efikasitet dhe të ndërmarrin gjithçka që është në kompetencën e tyre për të krijuar kushte më të mira për veprimtarinë e biznesit në kushte krize.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat