Ahmeti për kritikat e ambasadores amerikane: Organet e drejtësisë duhet të jenë ta pavarurara, andaj kërkojmë veting

Maqedonia

Ahmeti për kritikat e ambasadores amerikane: Organet e drejtësisë duhet të jenë ta pavarurara, andaj kërkojmë veting

Më: 20 nëntor 2022 Në ora: 14:29
Ali Ahmeti

Organet e drejtësisë duhet të jenë ta pavarura, andaj kërkojmë veting. Kështu deklaroi lideri i BDI-së Ali Ahmeti duke komentuar kritikat e ambasadores së SHBA-vë në vend, Anxhela Ageler, se zgjedhja e Islam Abazit si shef i Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit është konfuze për SHBA-të.

Ndryshe Prokurori Abazi ka mohuar se ka lidhje të afërta me zyrtarë të BDI-së edhe pse në rrjete sociale janë paraqitur disa fotografi të tij me funksionarë të integristëve.

“Mendoj që prononcimi i ambasadores së SHBA është mjaft parimor, lufta kundër krimit lufta kundër korrupsionit duhet të jetë e pa kompromis zgjedhja e organeve legjislative dhe organet që vendosin drejtësi duhet të jenë organe të pavarura dhe ne gjithë këtë kohë kemi promovuar që legjislativi duhet të jetë i pavarur dhe jo rastësisht ka 3 vite ose 4 që ne insistojmë për veting në ët gjitha drejtimet dhe funksionet e shtetit që nga personalitetet politike deri tek ata ligjvënëse.”- deklaroi Ali Ahmeti – lideri i BDI-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat