Radev: Rruga e Maqedonisë drejt BE kalon përmes njohjes dhe respektimit të të drejtave të bullgarëve

Maqedonia

Radev: Rruga e Maqedonisë drejt BE kalon përmes njohjes dhe respektimit të të drejtave të bullgarëve

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 17:34
Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev tha të enjten se një sulm kundër një klubi kulturor bullgar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, një ditë më parë ishte "një akt i papranueshëm agresioni që është frymëzuar për dekada kundër bullgarëve".

Rruga e Shkupit drejt pranimit në BE kalon përmes njohjes dhe respektimit të të drejtave të bullgarëve, shtoi ai.

Sulmi, i treti që nga hapja e klubit në tetor dhe i dyti në katër ditët e fundit, ndodhi të mërkurën në mbrëmje kur një sulmues i panjohur qëlloi me armë zjarri në klub, duke lënë dy vrima në dritaren e klubit. Ministritë e Jashtme në Sofje dhe në Shkup e dënuan sulmin.

Presidenti bullgar tha se lidershipi shtetëror dhe populli në Republikën e Maqedonisë së Veriut “duhet të kuptojnë se rruga drejt BE-së kalon përmes njohjes dhe respektimit të të drejtave të bullgarëve maqedonas, të trashëgimisë sonë kulturore dhe historike”.

"Kur ishim nën presion të jashtëzakonshëm për t'i lejuar Republikës së Maqedonisë së Veriut fillimin e pakushtëzuar të bisedimeve për anëtarësim në BE, unë vendosa dy herë veton dhe ngrita çështjen e të drejtave të bullgarëve të Maqedonisë me aleatët dhe partnerët tanë në BE. Së pari, të drejtat e tyre duhet të garantohen duke i shtuar ato në Kushtetutën e vendit dhe më pas të hapet rruga për negociata”, tha Radev.

Ndërkohë, Ministria e Jashtme në Sofje dënoi të enjten sulmin e fundit kundër klubit të kulturës bullgare të Mbretit Boris III në Ohër. Një notë proteste iu dorëzua ambasadores së Maqedonisë së Veriut në Sofje, Agneza Rusi Popovska, më vonë gjatë ditës.

Ministria e Jashtme në Shkup e dënoi sulmin, duke thënë se akte të tilla vandalizmi rrezikojnë jetët e njerëzve dhe se janë kundër aspiratave integruese të vendit në BE.

Ministria e Jashtme në Sofje nuk pranoi përshkrimin e sulmit si një akt vandalizmi dhe tha se ishte "një akt i rëndë kriminal".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat