​Tregtia mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të kalojë 1 miliard euro në 2022

Maqedonia

​Tregtia mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të kalojë 1 miliard euro në 2022

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 17:19
Foto ilustrim

Një forum ndërmjet përfaqësuesve të biznesit nga Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut, i planifikuar gjatë takimit të ministrave të jashtëm të dy vendeve në kuadër të Presidencës bullgare të Iniciativës së Evropës Qendrore, do të mbahet në fillim të dhjetorit në Shkup.

Të dhënat për tregtinë dypalëshe tregojnë se në vitin 2022 ajo do të kalojë 1 miliard euro, tha kryeministri në detyrë bullgar Galab Donev në fillimin zyrtar të punimeve ndërtimore në segmentin hekurudhor lindor të Maqedonisë së Veriut (që lidh Kumanovën, Beljakovcën dhe Kriva Pallankën) të Korridorit 8 Pan-Evropian në fund të tetorit.

Të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikave të Republikës së Maqedonisë së Veriut tregojnë se në vitin 2021 tregtia ndërmjet dy vendeve arriti në 747 milionë euro, ndërsa vetëm në 8 muajt e parë të vitit 2022 tregtia dypalëshe arriti në 711 milionë euro. Kjo jep arsye për të pritur që ky vit të përfundojë me një tregti rekord. Bullgaria është aktualisht partneri i pestë tregtar i Maqedonisë së Veriut pas Gjermanisë, Britanisë së Madhe, Greqisë dhe Serbisë.

Bullgaria është e pranishme në ekonominë e Maqedonisë së Veriut si përmes tregtisë së mallrave dhe shërbimeve ashtu edhe përmes subjekteve juridike që zënë pozita të rëndësishme në sektorë të veçantë të biznesit.

Nga 13 bankat operative në vend, tre janë me pronësi bullgare dhe kishin një prani të konsiderueshme në Maqedoninë e Veriut në vitin 2021. Banka Universale e Investimeve është në vendin e tetë, Banka Qendrore Kooperativë është në vendin e dhjetë dhe Banka Kapitale është në vendin e trembëdhjetë. Nga 16 kompani sigurimesh në Maqedoninë e Veriut, kompania bullgare e sigurimeve Euroins renditet e 6-ta për nga efikasiteti për vitin 2021.

Për pesë vitet e fundit Minstroy Holding AD ka qenë koncesionar i depozitave të plumb-zinkut në Zletovë dhe Toranicë përmes kompanisë së saj lokale Bulmak 2016; pronësia bullgare përfshin gjithashtu fabrikën e vetme të riciklimit të letrës në Maqedoninë e Veriut në qytetin e Zletovës. Investimi në fabrikë i kalon 10 milionë euro.

Ka disa kompani bullgare softuerike në vend, një pjesë e konsiderueshme e sektorit energjetik të vendit është gjithashtu e zënë nga kompani bullgare, dhe ka shumë shpërndarje, tregtim dhe biznese të tjera në pronësi bullgare në ndërtimin, importin dhe shitjen e materialeve të ndërtimit. 

Për vitin 2021, importet e energjisë elektrike nga Bullgaria në Maqedoninë e Veriut arritën në 85.8 milionë euro, ndërsa për 8 muajt e parë të vitit 2022, importet bullgare të energjisë elektrike arritën në 132.5 milionë euro.

Nga ana e saj, Maqedonia e Veriut është një eksportues tradicional i frutave dhe perimeve në Bullgari dhe është i pranishëm në vend me 16 pika të zinxhirit të saj KAM Market. Pothuajse e gjithë sasia e mineralit të nxjerrë nga plumb-zinku dhe bakri eksportohet për përpunim në fabrikat bullgare të metaleve me ngjyra.

Struktura e tregtisë dhe mekanizmi i lidhjes së dy ekonomive japin arsye për të besuar se me rritjen e lidhjes së infrastrukturës midis Sofjes dhe Shkupit - ndërtimi i hekurudhës, rrugëve dhe pikave të kontrollit kufitar, ka potencial për vëllimin e iniciativave tregtare dhe biznesit të dyfishtë.

Forumi i ardhshëm do të fokusohet në infrastrukturën dhe energjinë, bujqësinë dhe sektorin e IT-së, tha ambasadori bullgar në Shkup Angel Angelov në një takim të përfaqësuesve të biznesit bullgar në Republikën e Maqedonisë së Veriut. 

Synimi është krijimi i kontakteve të qëndrueshme të biznesit dhe njohja me specifikat dhe mundësitë e tregut të rajonit, gjë që pritet të stimulojë më tej investimet e përbashkëta.

Më herët në nëntor, ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, tha në Sofje se në forumin e ardhshëm do të diskutohet për potencialin për rritjen dhe përmirësimin e bashkëpunimit afarist mes dy vendeve fqinje./BTA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat