Gjykata Kushtetuese refuzon iniciativën për kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Xhaferit për kryetar Kuvendi

Maqedonia

Gjykata Kushtetuese refuzon iniciativën për kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Xhaferit për kryetar Kuvendi

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 23:07
Foto ilustrim

Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë nismën për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit, si dhe iniciativën për zëvendëskryetarin e parë të Qeverisë.

“Gjykata Kushtetuese në seancën e sotme vendosi rrëzimin e iniciativës me të cilën u kontestua vendimi për zgjedhjen e Kryetarit të Kuvendit më 02 maj 2017, sepse ai vendim nuk ka karakter rregulloreje, por bëhet zgjedhje konkrete me atë. Neni 110 i Kushtetutës përcakton qartë se Gjykata Kushtetuese vendos për pajtueshmërinë e ligjeve me Kushtetutën dhe për pajtueshmërinë e rregulloreve të tjera dhe marrëveshjeve kolektive me Kushtetutën dhe ligjet”, tha zëdhënësja e Gjykatës Kushtetuese, Hristina Belovska.

Gjykata Kushtetuese gjithashtu vendosi të mos inicojë procedurë edhe për nenet e Rregullores së Qeverisë që i referohen zëvendësit të parë të Kryeministrit përgjegjës për koordinimin e çështjeve politike të dikastereve, sepse konsiderohet se kjo metodë rrjedh nga dispozitat e Ligjit për Qeverinë, dhe në këtë rast që është zhvilluar edhe me Rregulloren e Punës së Qeverisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat