Bislimoski: Ekonomitë familjare me kursime mesatare prej 16,32%, bllok tarifat japin rezultat

Maqedonia

Bislimoski: Ekonomitë familjare me kursime mesatare prej 16,32%, bllok tarifat japin rezultat

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 10:32
Marko Bislimovski

Familjet e kanë reduktuar konsumin e energjisë elektrike me tarifë të shtrenjtë (të lartë) për 16,32 për qind pas vendosjes së bllok tarifave, tregojnë analizat e Komisionit Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Sipas të dhënave të publikuara sot nga Komisioni Rregullativ për Energjinë dhe Shërbimet e Ujit, konsumi mesatar i energjisë elektrike nga data 1 korrik deri më 31 tetor në tarifën e lartë ishte 244 kWh, që është 16.32 për qind më pak krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar kur mesatarja. konsumi ishte 281 kWh.

Reforma është e suksesshme, bllok-tarifat prodhojnë rezultate dhe arrijnë objektivin e synuar për përdorimin racional të energjisë elektrike. Parimi që shpenzon më shumë paguan më shumë, kush shpenzon më pak paguan më pak – ka efekt dhe këtë e tregon analiza e konsumit mesatar të energjisë elektrike në tarifë të lartë, ku regjistrohet një kursim në konsum prej 16.32 për qind që nga futja e bllokut. tarifat nga 1 korriku deri më 31 tetor, thotë Marko Bislimoski, kryetar i Komisionit rregullativ për energji dhe shërbime të ujit, thuhet në njoftim.

RKE nga 1 korriku ka futur katër bllok tarifa për të dhënë sinjal për shfrytëzimin racional të energjisë elektrike. Blloku i parë është deri në 210 kWh, i dyti është nga 211-630 kWh, i treti është në intervalin 631-1050 kWh dhe i katërti është mbi 1050 kWh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat