Mariçiq-Kyuchyuk: Të qëndrojmë për bashkëpunim dhe fqinjësi të mirë që sjell përfitime për të dy vendet dhe të dy popujt

Maqedonia

Mariçiq-Kyuchyuk: Të qëndrojmë për bashkëpunim dhe fqinjësi të mirë që sjell përfitime për të dy vendet dhe të dy popujt

Më: 25 janar 2023 Në ora: 22:04
Foto nga takimi

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, ka takuar eurodeputetin bullgar Ilhan Kyuchyuk, me të cilin bashkërisht kanë konstatuar se është e rëndësishme të investohet në një të ardhme në të cilën të dy vendet bashkërisht dhe sinqerisht do të hapin mundësi të reja për të dy popujt.

“Me Ilhanin e dimë se do të ketë gjithmonë faktorë në të dyja anët e kufirit, si dhe jashtë atyre kornizave, që duan incidente, nacionalizëm, konflikte dhe kthim në të shkuarën.

Por ne, së bashku me qytetarët tanë, dëshirojmë dhe mbrojmë fuqimisht bashkëpunimin dhe fqinjësinë e mirë që sjell përfitime për të dy vendet dhe të dy popujt dhe besojmë se ky opsion është sa më i madh dhe më i fortë dhe se me siguri do të mbizotërojë në këtë situatë”, ka shkruar Mariçiq në Facebook.

Mariçiq thekson se respekti dhe vlerësimi i ndërsjellë i ndërtuar mbi vlerat evropiane është modeli i vetëm i suksesit për brezat e tanishëm dhe të ardhshëm dhe se bashkëpunimi dhe respekti i ndërsjellë si modele suksesi janë njësoj të nevojshme për vendet anëtare të BE-së dhe për vendet që janë në rrugën drejt duke u bërë anëtarë të BE-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat