Stojko Stojkov: Tensionet do të ishin në dobi të politikës bullgare antimaqedonase dhe do të dëmtonin Maqedoninë

Maqedonia

Stojko Stojkov: Tensionet do të ishin në dobi të politikës bullgare antimaqedonase dhe do të dëmtonin Maqedoninë

Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 09:34
Stojko Stojkov

Stojko Stojkov nga partia e maqedonasve në Bullgari OMO Iliden Pirin thotë se të shtunën nuk do të vijë personalisht në Maqedoni për të vendosur lule mbi varrin e heroit Goce Dellçev në Shkup, por sqaron se ka maqedonas nga Bullgaria që po përgatiten të vijnë. Megjithatë, nëse me siguri do të vijnë dhe në çfarë numri, ai nuk e di dhe nuk mund ta konfirmojë.

Ai beson se nëse ndodhin tensione dhe trazira, kjo do të jetë në dëm të Maqedonisë. Nuk përjashtohet mundësia që e gjithë kjo të jetë një skenar i planifikuar paraprakisht.

“E di që njerëzit po bëhen gati të vijnë, por nuk e di se çfarë do të ndodhë. Tensionet do të ishin në favor të politikës bullgare antimaqedonase dhe në dëm të Maqedonisë. Ato do të përdoren për shantazhe të reja kundër Maqedonisë dhe për të justifikuar politikën bullgare kundër Maqedonisë. Është një provokim i qëllimshëm për të nxitur një reagim nga maqedonasit, i cili më tej do të paraqitet si antibullgar, si me klubet”, thotë Stojkov.

Në lidhje me atë nëse Bullgaria mund të vërë veton ndaj negociatave të Maqedonisë me Bashkimin Evropian (BE), nëse ndodhin incidente në varrin e Dellçevit, ai shton se gjithçka është e mundur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat