Pengoi gazetarët në punën e tyre, kallëzim penal ndaj një personi në Maqedoni

Maqedonia

Pengoi gazetarët në punën e tyre, kallëzim penal ndaj një personi në Maqedoni

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 16:43
Foto ilustrim

Prokuroria Themelore Publike e Kavadarit sot ka ngritur aktakuzë kundër një 43 vjetari banues në Rosoman për veprën penale pengim i zyrtarit në kryerjen e veprës zyrtare nga neni 382 paragrafi 3 lidhur me paragrafin 2 dhe paragrafin 1 të . Kodi Penal.

“I akuzuari, në 18 korrik, në rrugën rajonale Gradsko – Prilep në afërsi të Rosoman, ka ndaluar gazetar dhe kamermanët të kryejnë punën e tyre, pra të incizoj një raport për një aksident trafiku.

Ai së pari me ton agresiv dhe me fyerje ju është drejtuar gazetarëve të Televizioni 24 dhe një gazetari i MRT-së, ndërsa pastaj me këmbë ka goditur një nga mbështetjet e kamerës dhe e ka dëmtuar atë. Në këtë mënyrë gazetarët janë ndaluar nga puna e tyre dhe kanë ndërpritur incizimin”, informojnë nga Prokuroria Themelore Publike e Kavadarcit.

Me ndryshimet e reja në Kodin Penal i cili është sjell në 13 shkurt Qeveria në 61 kanë votuar “për”, gazetarët janë të mbrojtur.

Me ndryshimin e Kodit penal, çdo person që kërcënon ose që do të sulmoj një gazetar, kameraman ose kameraman gjatë orarit të punës ose sepse e kryen e detyrës së tij zyrtarë detyrat në të ardhmen do të marrin një dënim seriozisht më të lartë dhe disa prej tyre parashikojnë burgim nga gjashtë muaj deri në pesë vjet.

Njëkohësisht, në rast të shkeljes së të drejtave të këtij grupi personash, Prokuroria do të marrë masa sipas detyrës zyrtare, në vend të praktikës që rastet e tilla të zgjidhen me padi private.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat