Lëvizja BESA: Masat anti-krizë të Qeverisë – për ministrat 2500 euro rrogë, për qytetarët 1000 denarë ndihmë

Maqedonia

Lëvizja BESA: Masat anti-krizë të Qeverisë – për ministrat 2500 euro rrogë, për qytetarët 1000 denarë ndihmë

Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 14:40
Foto ilustrim

Sipas një deklarate të fundit nga Lëvizja Besa, qytetarët janë njoftuar për akuzat e tyre të forta kundër Qeverisë, duke e konsideruar atë për manipulim politik para zgjedhjeve të ardhshme. Në deklaratë, Besa akuzon ministrat e BDI-së, LSDM-së dhe aleatët e tyre për mosndërgjegjësi dhe përdorim të ndihmave ekonomike si mjet për të korruptuar qytetarët.

Kritikat më të forta në deklaratë drejtohen rritjes së pagave të ministrave, duke krahasuar atë me ndihmën e ofruar pensionistëve, studentëve dhe nxënësve, të cilat konsiderohen të pamjaftueshme për nevojat e tyre.

Nga Lëvizja Besa bën thirrje për një rritje dinjitoze të pensioneve, pagave, bursave dhe shujtave të studentëve, duke shprehur shqetësimin se Qeveria po përdor ndihmat ekonomike si mjet për të manipuluar elektoratin para zgjedhjeve të ardhshme.

Ndërsa situata pritet të shtohet, Lëvizja Besa vazhdon të kërkojë ndryshime thelbësore në mënyrën se si Qeveria trajton nevojat e qytetarëve dhe thekson se ky është një moment i rëndësishëm për të zbuluar praktikat e caktuara dhe për të ndryshuar rrjedhën e politikave aktuale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat