Osmani: MPJ nuk ka marrë shkresë nga BE-ja se do të lejojë lëvizjen e qytetarëve të Maqedonisë me pasaporta me emrin e vjetër

Maqedonia

Osmani: MPJ nuk ka marrë shkresë nga BE-ja se do të lejojë lëvizjen e qytetarëve të Maqedonisë me pasaporta me emrin e vjetër

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 20:54
Bujar Osmani

Ministria e Punëve të Jashtme nuk ka marrë shkresë nga Bashkimi Evropian (BE) se do të lejojë lëvizjen e qytetarëve të Maqedonisë me pasaporta me emrin e vjetër kushtetues, i është përgjigjur sot ministri i Jashtëm Bujar Osmani në përgjigje të kolegut të tij për të brendshme. punët Pançe Toshkovski.

Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë Teknike Toshkovski tha se sot ka marrë një letër nga Brukseli se Bashkimi Evropian nuk do të shkaktojë problem nëse qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut duhet të udhëtojnë me pasaporta me emrin e vjetër kushtetues. Kësaj i është përgjigjur Osmani duke sqaruar se vendimin për këtë çështje e merr secili shtet veç e veç, si e drejtë e tij sovrane.

“Ne jemi në komunikim të vazhdueshëm me institucionet e Komisionit Evropian, ambasadori është në komunikim të përditshëm, unë jam në komunikim të drejtpërdrejtë me shtetet anëtare. Pra, shtetet anëtare vendosin vetë se si do të sillen sa i përket vlefshmërisë së pasaportave”, tha Osmani duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Zvicra tani për tani ka dorëzuar një njoftim me shënim se do të lejojë hyrjen e qytetarëve të Maqedonisë me pasaportat e vjetra, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina deklaroi se nuk i njeh dokumentet maqedonase me emrin e vjetër.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat