Mucunski: Jemi afër marrëveshjes përfundimtare me VLEN, deri në fund të qershorit do të ketë një qeveri të re

Maqedonia

Mucunski: Jemi afër marrëveshjes përfundimtare me VLEN, deri në fund të qershorit do të ketë një qeveri të re

Më: 23 maj 2024 Në ora: 22:53
Timço Mucunski.

Jemi afër marrëveshjes me VLEN-n, nuk mund të them detaje, por është e sigurt se jemi afër marrëveshjes përfundimtare dhe se deri në fund të qershorit do të ketë Qeveri të re, tha sonte nënkryetari i OBRM-PDUKM-së, Timço Mucunski.

Ai theksoi se komunikimi nëse ZNAM do të jetë pjesë e qeverisë së re nuk duhet të bëhet përmes publikut, sepse, siç tha ai, në këtë mënyrë procesi mund të dështojë, por megjithatë konfirmoi se bëhet fjalë për një dy shumica e të tretave për temat kryesore.

“Është e sigurt që do të kemi më shumë se 70 deputetë, ka mundësi që koalicioni qeveritar të ketë 80, por në ditët në vijim do të shohim se si do të duket. Ka një shumicë prej dy të tretash me VLEN, mundësisht edhe me ZNAM. Qëllimi është ndryshimi i Ligjit për organizimin dhe punën e organeve të administratës shtetërore para formimit të qeverisë së re.

Ky ishte një nga premtimet tona, sepse me këtë do ta modernizojmë qeverinë, dhe kështu do të zhdukim një numër të madh të institucioneve të panevojshme që nuk kanë treguar efikasitet dhe prandaj mendoj se do të arrijmë një konsensus të madh”, tha Mucunski.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat