Ekzaminime falas të nishaneve dhe ndryshimeve të lëkurës sot në Shkup

Maqedonia

Ekzaminime falas të nishaneve dhe ndryshimeve të lëkurës sot në Shkup

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 09:45
Foto ilustrim

Sot dhe nesër nga ora 17:00 deri në 21:00 në parkun e qytetit në Shkup do të bëhen ekzaminime dermatologjike falas të nishaneve dhe ndryshimeve të lëkurës, në organizim të DM Markets, ndërsa fundjavën e ardhshme ekzaminime të tilla do të bëhen edhe në Ohër.

DM organizon ekzaminimet falas për të dytin vit, kurse afati i parë i këtij viti është mbajtur më 9 qershor në parkun pyjor të Gazi Babës ku, siç bëjnë me dije, ka pasur një pjesëmarrje të madhe të qytetarëve të ardhur për t’u ekzaminuar nga ekipi i ekspertëve. dermatologë.

Nishanet dhe parregullsitë e tjera të lëkurës ekzaminohen me dermatoskop për të përcaktuar gjendjen e përgjithshme dhe llojin e lëkurës, për të vënë re ndryshimet e pigmentit ose shfaqjen e nishaneve të reja që mund të shkaktohen nga efektet e dëmshme të dritës së diellit.

“Për të dytin vit radhazi DM fton të gjithë qytetarët e interesuar për ekzaminime dermatologjike falas. Edhe pse vera është një nga stinët tona të preferuara, për shkak të temperaturave të larta dhe rrezeve të dëmshme të diellit, ajo sjell me vete sfida të ndryshme. Në të njëjtën kohë, është veçanërisht e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje mënyrës se si të mbrohemi siç duhet nga rrezatimi UVA dhe UVB që mund të shkaktojë ndryshime të lëkurës, madje edhe ato malinje, shpesh fatale”, thekson organizatori i eventit.

Nga aty përcjellin apelin e mjekëve dermatologë të cilët paralajmërojnë rritje të rasteve me melanoma të lëkurës, sidomos te popullata e re.

Sipas statistikave, në vitin 2020 janë regjistruar gjithsej 325,000 raste të reja të melanomës në nivel global (174,000 burra, 151,000 gra), dhe nëse trendi aktual i shfaqjes së melanomës vazhdon, vlerësohet se numri i rasteve të reja të melanomës do të rritet në 510,000 ( një rritje përafërsisht 50 përqind) deri në vitin 2040. Shumica e rasteve të kancerit të lëkurës shkaktohen nga ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve ultravjollcë (UV) nga dielli ose shtretërit për rrezitje. “Parandalimi është i një rëndësie të veçantë për mbrojtjen nga këto sëmundje dhe kontrollet e rregullta dermatologjike të nishaneve dhe ndryshimeve të lëkurës, si dhe mbrojtja nga rrezatimi UV, janë një nga metodat kryesore”, thekson DM.

Fundjavën e ardhshme (22 dhe 23 qershor) në periudhën prej orës 16 deri në 20, gjegjësisht nga ora 11 deri në 15:00 në “Cuba Libre” në Ohër do të organizohen ekzaminime dermatologjike falas.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat