Letra kërcënuese e Kudusi Lamës dhe përgjigja ime/ Ja njeriu që u shit te Xhavit Haliti

Opinione

Letra kërcënuese e Kudusi Lamës dhe përgjigja ime/ Ja njeriu që u shit te Xhavit Haliti

Major Nazif Ramabaja Nga Major Nazif Ramabaja Më 20 janar 2021 Në ora: 17:43
Xhavit Haliti

Gjeneral Kudusi Lame, më bënte presion përmes një Letre sqaruese për misionin tim në QUSK-së, duke më kërcënuar se do të mbajë qëndrim ushtarak nda meje dhe përgjigja ime dërguar po atij Gjenerali të Repartit të Garnizonit të Kukësit, i cili s´kishte më shumë se 54 ushtarë në repart.

Në zyrën tënde Halil Bicaj, në prezencë të Agim Mehmetit ta dhashë letrën kërcënuese të cilën pa dërgoi në repartin e Kollahit Gjeneral Kudusi Lame për ta lexuar dhe pasi e bëre këtë të kërkova që t´ma sjellësh prapa, para syve t´uaj e bëra cop-copë dhe e hodha në shportë të mbeturinave!

A e din pse e bëra këtë Halil Bicaj!? Ja se po të tregoj!

Ti bëre tradhti ndaj Ministrisë së mbrojtjes të Republikës së Kosovës, ushtarakët e karrierës i bëre mish për topa duke u shitur tek LPK-ja e Xhavit Halitit, çka thua për këtë dokument si do ja shpjegosh opinionit publik për këtë bashkëpunim kush të autorizojë të bësh një gjë të tillë? Pse i fute njësitet operative brigadat 134,131, BVD-në, të dekretuara nga kolonel Ahmet Krasniqi në kuadër të shtabit të përgjithshëm të UÇK-së duke formuar GO-3 shin, e më pastaj i shuajte, për ta formuar brigadën 138-të ”Agim Ramadani”, dhe humbe flamurin e brigadës 131-të, apo e ridizajnuar në 138-të, së bashku me Rrustem Berishën, ku do ta bësh vendin për këtë manipulin ushtarak në birë të miut e cila do të kushtojë jo 300, por 3000 grosh.

Në zyrë kishe një person që në atë kohë prezantohej vetëm me nofkën ”Bajrami”, kush s’ja dinte emrin e vërtetë. Pra ai ”Bajrami”, atëherë e sot Behxhet Mehmeti, ”Bajrami”, është emri i vërtetë, i cili s´fliste fare, por vetëm kontrollonte, se kush hynë e del në Ministri dhe cilat takime kush me kë i zhvillon, për të raportuar më tutje te shtabi i Rognerit, cilës rrymë apo grupacion të LPK-istëve u takonte, a ke dijeni?!

Apo te ndonjë shërbim sekret i ndonjë shteti fqinjë; Serbi, Maqedoni etj. A mban përgjegjësi Gjeneral Lame të bashkëpunosh me një informator, për gjëra të cilat ishin jashtë logjikës ushtarake dhe etikës morale?

Ndoshta pas largimit tim, ai ”Bajrami”, i ka marrë ato copa letre dhe i ka kompletuar prape për ta marrë informatën se qka qëndron në te, sepse ata persona mirrem me gjëra të tilla, bile i nxora punë e mundim me copëtimin e asaj shkrese.

Në drejtorinë informative të cilën e udhëheqtë Rifat Haxhiu, me ndihmësin e tij Naser Hazirin punonte ekipi me gazetarët: Skender Zogaj, Seremb Gjergji, Besnik Kada, Ibrahim Shala, Gani Buqinca dhe Shefqet Jashari-Strofci një kohë.

Në dhomën ku punonte ai ekip për informim në Ministri, nga korridori dëgjova debate duke u marë në gojë emri i Presidentit Rugova. Pas hyrjes s´ime, dëgjova Gani Buqincën se fliste kundër Rugovës duke i shti duart në xhepa dhe nxjerr jashtë tyre thoshte:

”Plotë e përplot i kam xhepat Rugovë” !

Kundërshtuam njëzëri; Skender Zogaj dhe unë duke e shtrirë përtoke Ganiun, jo fizikisht por verbalisht duke i dhënë përkrahje Presidentit Rugova. Ndaj Ganiu s´mundi ti përballojë ato konfrontime si strela 2M, u detyrua ta lëshojë dhomën./ Vazhdon

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat