Josep Borrell i ndërsyer nga Serbia mban anën e kontrabanduesve...!

Opinione

Josep Borrell i ndërsyer nga Serbia mban anën e kontrabanduesve...!

Sami Arifi Nga Sami Arifi Më 14 tetor 2021 Në ora: 13:16
Josep Borrell

Parimet themelore të BE-së janë, mbi të gjitha, funksionimi i sistemit juridiko-demokratik, për të gjithë qytetarët e atij vendi, i cili sistem juridik sigurohet për qytetarët nga organ i sigurisë së shtetit që është policia e atij shteti. Policia e çdo shteti siguron funksionimin demokratik, lëvijen e lirë që është parakusht për sistemin politik dhe zhvillimor të një shteti demokratik, prandaj ultimatumi i përfaqsuesit të BE-së dhën Prishtinës nga nërsimin i Beogradit është në anën e kontrabanduesve, korrupsionit, trafiqeve të paligjshme që bie ndesh me demokracinë e BE-së që përfaqëson vetë zoti Borrell.

-Josep Borrell, me rastin e luftimit nga policia e RK-së të korrupcionit, trafiqeve të paligjshme, barikaduesve, kontrabanduesve të cilët janë pengesa numër një e zhvillimit të funksionimit të shtetit ligjor, harronë parimet bazë të funksionimit të shteteve demokratike të BE-së, me të ciat parime funksionon sistemi juridiko-demokratik edhe i vetë BE-së.

-Madje, Josep Borrell, i jep ultimatum Prishtinës përmes paraqitjes së tij skandaloze publike, duke i dhënë mbështetje kontrabandës, korrupsionit, trafiqeve të paligjshme që janë rreziku i sigurisë së qarkullimit të lirë të njerëzve dhe mallrave përmes rrugëve ligjore të RK-së në territorin e saj, që sigurohet përmes organit të sigurisë së shtetit, të cilën siguri, si në çdo vend demokrati, e bënë policia e shtetit.

-Borrell i nërsyer nga Serbia thotë: “Menjëherë të ndërpriten incidentet e dhunshme në veri të Kosovës, policia e RK-së të mos merr aksione unilaterale dhe të rrezikshme për stabilitet”.

-J. Borrell, nërsimin nga udhëheqja e Serbisë përmes disa sebëve të instrumentalizuar nga Serbia në veri të Kosovës, ai e shikon zgjidhjen e rrënimit të sistemit juridik, funksional në dialog, pra ai futë në dialogim veprimet kontrabanduesve, kurruptuesve, trafikuesve të paligjshëm të nxitur nga udhëheqja serbe, i barazon me një kompromis përmes ndërmjetësuesëve të BE-së me vepruasit antiligjorë të RK-së që i ndëshkon, veprimet e tilla, e tërë bota demokratike. Prandaj mund të thuhet se ai po vepron i verbër si përfaqësues i BE-së duke i mbajtur anë pushteti të Serbisë që ishte dhe mbeti gjenocidial pa ndryshuar deri më tani asnjëherë veprimet e saja si shtet serb.

Si i tillë me këtë mendësi të njëanshme nuk mund të përfaqësojë në emër të BE-së dialogunë në mes shtetit demokratik të porsaformuar të Kosovës dhe shtetit me përvoj shekullore gjenocidiale ndaj kombeve tjera të ish Jugosllavisë, e posaçërisht ndaj shqiptarëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat