Shqipëria nga zoti e bekuar, por me njerëzi të mallkuar

Opinione

Shqipëria nga zoti e bekuar, por me njerëzi të mallkuar

Fahri Xharra Nga Fahri Xharra Më 21 janar 2022 Në ora: 13:21
Arkiv

“Shqipëri O VEND I BEKUAR"

Ku i lamë malet O te bekuar ku i lamë krojet me ujë te kulluar ?

Ku i lamë pyjet o njerëz te mire ku i lamë dhe fushat qe punonim me aq dëshirë_Pse vajton qyqja tek varret e fisit Pse s’këndon bilbili tek pylli i lisit.

Te shtëpia e vjetër mbuluar me ferra s`ka asgjë tjetër veç rriska te nxjerra.

Dhe bijtë ikin larg e më larg nuk din nga ikin pastrues ne çdo prag. “(https://forumijone.online/o-vend-i-bekuar-ku-i-lam-malet-ote-bekuar-ku-i-lam-krojet-me )

Si është e mundur që një vend i bekuar nga zot, me të gjithë atë pasuri nëntokësore të ketë 51% të popullatës, nga varfëria në kufijtë e ekzistencës ?

Të më falin të ndershmit dhe varfanjaket e këtij vendi të bekuar nga zoti, për këto fjalët e mia, por ja që situata e sotme që po e kalon vendi im më detyroi t`i shkruaj disa rreshta dhe të shprehi revoltën time.

Kush janë të mallkuarit? Një pyetje shumë e rendë për t`u përgjigjur, një pyetje që i prek mu ata që janë të mallkuar dhe nuk dinë ta njohin vetveten, që prek mua ta që fshehën si gjarpinjtë në dushkun e malit dhe presin çdo moment që ta helmojnë këtë vend të bekuar.

Më interesuan rezervat nëntokësore e pasurisë së madhe që i kemi dhe të cilat fshehën dhe shumë kush nuk i di, dhe përpëliten në varfërinë e tyre ; të përçmuar dhe presin rastin vetëm të ikin. Mjerimi nuk ka kufij !

Pasuria që e kemi , ku shkon ? kush punon me te ?

Të cekim më të thjeshtën ; E dini që Shqipëria i ka rezervat e bitumit 100 milion tonë ?

Krom 36,9 milion ton, Gurë gëlqeror dhe gurë dekorativ 1336 milion ton. Bakër 27 milion ton .

Po të tjerat? Këto nxirren nga toka dhe shiten. Ku janë paratë ?

Bitumi i Selenicës shtron rrugët e Parisit, Kajros dhe Stambollit, jo te Tiranës.

Çfarë janë bitumet?

Bitumet, zifti ose asfalti natyror, janë hidrokarbure, janë një " nafte" e ngurte e rende e amorfe ne disa raste, sepse ingradentet fluide e likuide te naftës, largohen nëpër te çarat e shkembijve, se gjenden fare pranë sipërfaqes.

Ne te njëjtën kohe, ndodh dhe një fenomen oksidimi i naftës, kur ajo behet viskoze, pa u kthyer ne bitum.

Bitum )et janë deri 10 herë me te shtrenjte se nafta, zakonisht mbi 500$/ ton.(nga Shqiptaret janë Ilirë

Më dhëmbje për varfanjakët e Shqiperisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat