Të ardhurat mininale 400 euro zgjidhin çështjen në Kosovë

Opinione

Të ardhurat mininale 400 euro zgjidhin çështjen në Kosovë

Nga: Muhamet Kelmendi Më: 11 mars 2022 Në ora: 21:21
Muhamet Kelmendi

Ka kohë që punëtorët e administratës së sistemit prokurorial dhe gjyqësor, sikurse edhe të shëndetësisë etj., që kanë dhe gjinden në grevë për të ngritur të ardhurat personale. Greva në këtë sektor ka dy javë që po vazhdon. Kush qëndron prapa nuk dihet! Mendohet se vetë sistemi i tillë i udhëhequr nga KGJK dhe KPK ka interes. Ata kanë shumë interesë që greva të vazhdojë.

Nëpërmjet grevës mendohet të maskohen veprimet e mospunës dhe dështimet e mëdha të gjyqetarëve nëpër gjykata dhe të prokurorëve. Puna e gyqtarëve është e dobët. Lëndët kalojnë nëpër shkallët e gjykatorëve në tri a katër herë.

Ka lëndë që 20 vjet nuk janë zgjidhur. Shumë presin, sidomos lëndët civile, të punës, ato sociale, që kanë neglizhenca të mëdha. Më mirë nuk është as Prokuroria e Kosovës. Kudo ka shkelje, neglizhencë dhe keqëpërdorim të punës.

Mjeti që e rregullon gjendjen është VETTING-u. Natyrisht, që grevatë të përfundojnë dhe kudo, pra, edhe në sistem gjyqësor dhe prokurorial, kërkohet që të nxirret ligji mbi të ardhurat peronale në sektorin publik. Me këtë bëhet barazimi midis të punësuarve dhe nuk ka mundësi që të protestohet për mos barazi midis të punësuarëve në sektorin publik. Nuk ka fare ligjike që mos të veprohet me urgjencë.

Qeveria kërkohet të caktojë të ardhurat minimale në 400 euro neto në të dy sektorët dhe mbi atë të nxjerrë ligjin. Nuk duhet me neglizhuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat