Samiti i Brukselit - pikë kthese apo takim i "vonuar "për perspektivën Europiane të Ballkanit perëndimorë

Opinione

Samiti i Brukselit - pikë kthese apo takim i "vonuar "për perspektivën Europiane të Ballkanit perëndimorë

Nga: Rexhep Gashi - Politolog Më: 21 qershor 2022 Në ora: 19:38
Samiti në Bruksel

- Pse samiti i Brukselit : BE - Ballkani Perëndimor është ngjarja më e rëndësishme për këtë të fundit   ( për dy dekada).
- Çka presin shtetet e Ballkanit Perëndimor nga ky samit ( BE - Ballkani Perëndimorë - BP).

- Cilat janë komplikimet që mund ta përcjellin këtë samit :  Perspektiva e " vonuar " europiane e BP, nisma rajonale si ("Ballkani i hapur") apo ndikimi rus në këtë rajon.

Samiti i Brukselit (23 qershor) : BE - Ballkani perëndimor është ngjarja më e rëndësishme e këtij të fundit (BP) , për perspektiven e integrimit europian të këtyre shteteve : Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Kosova, Serbia dhe Bosnja.

Këtyre vendeve i është garantuar perspektivë europiane para afro dy dekadave (samiti i Selanikut), por që atëhere interesimi i BE ( si integrim i këtij rajoni)  ka qenë simbolik , për të mos thënë ka munguar.

Përndryshe integrimi në BE i këtyre  shteteve të BP - është jetik për arsye : politike, ekonomike, juridike, historike  etj.
Për më tepër në situatën gjeopolitike dhe të sigurisë në Europë dhe jo vetëm  të krijuar  me luftën  Rusi- Ukrainë , interesimi për këtë rajon (BP) -  është i madh.

Interesim i shtuar si nga BE - ja për integrimin e këtij rajoni ( BP) , poashtu edhe përpjekjet për destabilizimin e tij dhe çintegrimin nga ana e Rusisë e ndoshta edhe e Kinës.

Shtetet e Ballkanit Perëndimor kanë pritjet e veta nga ky samit edhe atë:
Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut veç ka kohë që presin dritën jeshile dhe tash me gjasa më reale, poashtu edhe Mali i Zi.

Bosnja sipas gjasave pritet te mer statusin kandidat, kurse Kosova liberalizimin e vizava ( edhe pse nuk është në rend dite) dhe përkrahje për dialogun : Kosove - Serbi që ky dialog të përfundoj me njohje reciproke mes tyre.

Sa i përket Serbisë pritet që ti kërkohet definitivisht vendosja e sanksioneve Rusisë ( pas agresionit në Ukrainë) dhe roli konstruktiv ne dialogun e lartëpërmendur  Kosove - Serbi me lehtësimin e BE.

Krejt kjo që pas marrëveshjes finale ( njohje reciproke) të vazhdohet drejt integrimit në strukturat e BE - së.

Samiti i Brukselit , po mbahet në rrethana tjera dhe si " shtytje për perspektivën europiane" të rajonit themi është " vonuar" për faktin se edhe pas afro dy dekadash ( Samiti i Selanikut) nga promovimi i kësaj perspektive - ende nuk ka datë të caktuar kur edhe ky rajon do të jet pjesë e BE - së.

Në ndërkohe rajoni ka pasë ngecje në disa fusha që paraqesin edhe vlera të bllokut BE -së siç janë:  zgjedhjet e lira, qeverisje demokratike, liria e mediave, ekonomia e tregut , konkurenca etj.

Për pasojë paraqitjen e qeverisjeve autokratike  , media të lidhura me pushtetin, krimi dhe korrupsioni, armatosja e ushtrisë me armatime nga Rusia e Kina  (Serbia sidomos) dhe provokime ( ndaj Kosovës e ndoshta Bosnjes e Malit të Zi).

Për më tepër në rajon është edhe një nismë " Ballkani i hapur" me ideator Serbinë dhe presidentin e saj dhe me përkrahje të kryeministrave nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ( samiti i fundit në  Ohër ), tashmë antarë dhe nga Mali i Zi dhe Bosnja si vezhgues.

Kjo nismë nuk e ka përkrahjen e BE - së dhe nuk i përmbahet kritereve që vlejnë për bllokun (BE).
Kosova nuk është pjesëmarrëse e kësaj nisme , duke preferuar proceset që mbështeten në kriteret e BE - së për këtë rajon ( BP) - si procesi i Berlinit.

Kur jemi te Samiti i Brukselit ( 23 qershor), të tri shtetet themeluese të " Ballkanit të hapur" ( Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ) kanë paralajmëruar bojkotimin e këtij samiti ( pas konsultave mes vete).

Formalisht arsyetimi  i bojkotit do të ishte : zhgënjimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me stagnimin në procesin e integrimit - sidomos Maqedonia e Veriut ( vetoja Bullgare).

Por arsyeja e vërtetë mendojmë se do të ishte : pozicioni i Serbisë dhe i presidentit Vuqiq i "dy karrikave" si përkrahëse e vetme në Evrop e Rusisë , të cilës nuk i ka vendosë sanksione ( ashtu si pjesa tjetër e Europës), ka marëdhënie ushtarake , ekonomike (edhe tash).

Për më tepër ekziston edhe e ashtuquajtur " qendra ruse për informim" në Serbi, prandaj e njejta do të ruaj bashkëpunimin e deritashëm me Rusine , po njëkohësisht edhe të ecën me integrim drejt BE - së.
Mision ky që tashmë duket i pamundur.

Po përderisa presidenti Vuqiq ( Serbia) , po gjen" mirëkuptim" te kolegët e " Ballkanit të hapur" ( kryeministri Rama), po nuk besoj që do tê ketë "mirëkuptim "tek kolegët e tjerë në samitin BE - Ballkani Perëndimor që mbahet me 23 qershor  në Bruksel

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat