Nazifashizmin dhe Xhafer Devën, komunizmi sllav e shqiptar i përdoren për të asgjësuar nacionalizmin shqiptar

Opinione

Nazifashizmin dhe Xhafer Devën, komunizmi sllav e shqiptar i përdoren për të asgjësuar nacionalizmin shqiptar

Skënder Kapiti Nga Skënder Kapiti Më 30 qershor 2022 Në ora: 17:35
Xhafer Deva

Tani është koha për të shkruar e thënë të vërtetat historike, ku një ndër më kryesoret është figura kombëtare e Xhafer Devës, e këtij patrioti e kombëtari të madh.

Opinioni dhe mediat duhet të cliriohen e të thonë të vërtetat e medha, të kontributit të jashtëzakonshëm të Devës për Bashkimin Kombëtar, dhe jo të mbeten akoma pengje të shpifjeve e trillimeve komuniste jugosllavo-shqiptare kundër tij.

Komunizmi serbo-rus dhe ai shqiptar i ka cilësuar si nazizmin dhe Xhafer Devën, armiq të komunizmit, dhe këta ata i pëdorën me qëllim për të luftuar e asgjësuar nacionalizmin shqiptar, sidomos atë të kosovarëve të cilët kurrë nuk pushuan së luftuari për Bashkimin Kombëtar.

Komunizmi ishte ideologjia e gënjeshtrave të mëdha, e mitizimeve të idealeve dhe të mitit të revolucionit antihuman proletar, të mitizmit te personazheve e herojve të realizmit socialist.

Ndërsa në Shqipëri komunizmi i importuar serbo-rus ndërtoi dhe zhvilloi frymën dhe propagandën antikombëtare e antinacionaliste i cili damkoste jetën dhe veprën patriotike e kombëtare të patriotit dhe nacionalistit të madh Xhafer Deva. Jo vetëm Xhafer Devën , këtë simbol të nacionalizmit shqiptar, por regjimi antikombëtar komunist shqiptaro-sllav këta burra dhe heroj e legjenda të cilët kundërshtuan djallin komunist u vranë, damkosën, u burgosën, internuan dhe u dëbuan nga Shqipëria dhe nga Kosova.

Propaganda dhe hija e tmerrit dhe e frikës terrorizonte të gjithë ata të cilët guxonin që vetëm po ta përmendnin emrin e Xhafer Devës, përveçse ashtu si e etiketonte propaganda dhe ideologjia mitike antikombetare komuniste në Shqipëri e në Kosovë.

Në atë regjim po të përkujtohej prindi patriot, nacionalistët si dhe antikomunistët që kishin luftuar kundër okupimit komunist ndëshkoheshe rëndë.

Edhe sot akoma shqiptarët janë në kllapi dhe nuk u ka dalë letargjia komuniste, për t’u zgjuar , mësuar e për të nderuar e respektuar herojtë e vërtetë, ata të cilët ia kushtuan jetën lirisë kombëtare, bashkimit kombëtar, patriotët vizionar dhe burrat e mëdhej si Xhafer Deva të cilët komunizmi i luftoi aq tmerrësisht e që i shpalli si “nazist” e armiq të komunizmit. Nazifashizmin dhe “armikun” e komunizmit regjimi kriminal komunist në Shqipëri dhe në Jugosllavi i përdorën për luftë kundër nacionalizmit shqiptar, për sllavo-komunistifikimin e Shqipërisë e Kosovës. Me anë të komunizmit sllavo-serbo-rusët argumentonin dhe maskonin urrejtjen, antishqiptarizmin dhe reformat komuniste e antinacionaliste në Shqipëri e në Kosovë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat