Katër dëshmorët e kombit të familjes Lleshi nga Vraniqi i Gjakovës

Opinione

Katër dëshmorët e kombit të familjes Lleshi nga Vraniqi i Gjakovës

Nga: Dedë Preqi Më: 8 gusht 2022 Në ora: 10:29
Dedë Preqi

Nuk ka dyshim se rezistenca këmbëngulëse e shqiptarëve kundër dhunës dhe represaljeve serbe, e ka luajtur rrolin e vet vendimtar në mbrojtje të atdhetarizmës dhe në demaskimin e një regjimi të egër dhe jo njerëzor, dhe në revoltimin e popullatës që ushqeu përpjekjet për demokratizim, duke mos kursyer asgjë deri në flijim për të drejtat dhe lirinë e këtij populli.

Është më rëndësi se meritat e atyre që derdhën gjakun e tyre për lirinë e këtij populli dhe vendi, së paku të mos harrohen, apo të lihen nën mëshirën kohës, sepse gjaku i tyre u bë pikërisht liria dhe pavarësia e këtij shteti, të cilën ky popull e ëndërroi me shekuj dhe po e përjeton sot.

Simbolika e katër dëshmoreve të kombit

Në Kosovë, ka shumë familje që kanë rënë dëshmorë në altarin e lirisë dhe një ndër ata është edhe familja Lleshi, nga Vraniqi i Gjakovës, e cila familje i dha lirisë së Kosovës, katër dëshmorët e saj, Markun, Kolën, Prendin dhe Memën, një familje atdhetare që kishte dhënë edhe më herët në Luftën e Dytë Botërore, dëshmorin Dedë Pashk Lleshi, për lirinë dhe çlirimin e këtij vendi.

Nuk do të harrohet 7 gushti i vitit 1998, ishte ditë kritike për familjen e Mak Tunë Lleshi, kur shtëpia e tyre në Vraniq, ishte e rrethar nga ushtria dhe paramilitarët serb, ndër ato forca kishte edhe serb fqinj të njohur, të cilët e kishin në sy dhe në thumb këtë familje, sepse kurrë nuk u është përkulur dhe nënshtruar këtyre qenve dhe servilëve të Serbisë.

Në këtë ditë kritike plaku dhe zoti i shtëpisë Mark Tunë Lleshi dhe Kolë Gjon Lleshi, ranë në altarin e lirisë, të cilët nuk iu dorëzuan forcave dhe paramilitarëve serb, por së bashku meshkuj dhe femra iu kundërvuan me armë këtyre forcave fashiste, duke qenë të gatshëm për ta mbrojtur pragun e shtëpisë dhe të drejtën e lirisë së këtij populli dhe të kësaj toke.

Ndërsa Prend Zef Lleshi, i cili e kishte lënë familjen në mërgim dhe iu kishte bashkuar UçK-së, bashkë me vëllaun e tij Memë Zef Lleshi, gjatë luftmeve ballë përballë me armikun serb, ranë dëshmorë me 28 januar të vitit 1999, në priten e armikut serb në fshatin Goden, në Rugovë të Hasit, me çrast dy vëllezërit e dëshmuan vetën se kështu luftohet dhe vdiset si vëllezër e motra të një gjaku dhe të një kombi për liri dhe çlirimin e vendit, duke dhënë edhe pikën e fundit të gjakut.

Një ndër karakteristikat dhe meritat e Luftës Çlrimtare të Kosovës, ishte ajo ku kjo luftë ishte e gjithëmbarshme, pa dallime fetare dhe me epitete të llojeve përqarëse, që në një mënyrë shumë herë tentuan armiqët njollosjen e saj, por si vëllezër e motra të një kombi dhe një gjaku, musliman e katolik, e kishin të përbashkët vetëm një armik.

Familja e Markalleshëve e Vraniqit të Gjakovës, ishte ndër familjet e njohura bujare shqiptare në rajonin e dushkajës, me tradita kombëtare dhe tipare të atdhedashurisë, por edhe gjithherë ishte si halë në sy e armikut serb, e cila nuk iu përkul asnjëherë edhe as armiqëve të kohës, por edhe as këtij të fundit deri në derdhjen e gjakut të freskët sikur edhe herën e fundit, duke i dhënë bijtë e vet më të shtrenjtë të familjes për lirinë dhe tokën e Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat