Zvicerani më i miri në sllallomin e madh!

Skijim

Zvicerani më i miri në sllallomin e madh!

Nga: Kemajl Goca Më: 7 dhjetor 2020 Në ora: 22:50
Marco Odermatt

Skiatori zviceran, Marco Odermatt, ka shënuar fitore të madhe në disiplinën e sllallomit të madh të Kupës së Botës, që u mbajt në Qendrën e Skive në Santa Caterina të Italisë.

Odermatt zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 2:08,53 minuta, duke e lënë pas për 73 qindtat e sekondës amerikanin Tommy Ford.

Skiatori amerikan ishte më i mirë për dy qindtat se kroati Filip Zubçiç, që renditet në pozitën e tretë, ndërsa Loic Meillard nga Zvicra, për tre qindtat mbetet jashtë podiumit.

Në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës, Pinturault dhe Odermatt kryesojnë me 240 pikë, pason Zubçiç 208 pikë etj. Në disiplinën e sllallomit të madh Odermatt udhëheq me 240 pikë, pas tij janë Zubçiç 182 pikë, Meillard 145 etj.

Rezultatet 
1. Marco Odermatt (Zvicra)    2:08,53
2. Tommy Ford (SHBA)    +0,73
3. Filip Zubçiç (Kroacia)    +0,75
4. Loic Meillard (Zvicra)    +0,78
5. Alexis Pinturault (Franca)    +0,82
6. Luca De Aliprandini (Italia)    +0,86
7. Leif Nestvold-H. (Norvegjia)    +0,91
8. Adam Zampa  (Sllovakia)    +1,01
9. Alexander Schmid  (Gjermania)    +1,09
10. Erik Read (Kanada)    +1,13

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat