Albin Tahiri plotëson kriteret e nevojshme për normën e katërt olimpike Pekini 2022

Skijim

Albin Tahiri plotëson kriteret e nevojshme për normën e katërt olimpike Pekini 2022

Më: 30 mars 2021 Në ora: 13:42
Albin Tahiri plotëson kriteret e nevojshme për normën e katërt olimpike Pekini 2022

Një tjetër lajm i mirë vjen nga skitari Albin Tahiri, i cili po e përfaqëson vendin në garat ndërkombëtare të Federatës Ndërkombëtare të Skitarisë (FIS).

Skitari ynë sot plotësoi kriteret e nevojshme për normën olimpike Pekini 2022, edhe në disiplinën e lëshimit.

Ai çoi në katër numrin e kritereve të nevojshme për katër disiplinat e skijimit alpin si: Lëshim, kombinim alpin, sllallom të madh dhe sllallom. I ka mbetur vetëm edhe super sllallomi i madh.

“Po, sot plotësova kriteret edhe në lëshim. Më duhet vetëm edhe një rezultat për super sllallomin e madh për të siguruar kriteret në të gjitha disiplinat. Këtë do ta lë për sezonin e ardhshëm”, tha Tahiri për Komitetin Olimpik të Kosovës.

Paraqitja e sotme në garën e Tarvisios së Italisë, ishte ndër më të mirat në karrierën e tij.

Ai sot pati dy gara në lëshim. Në të parën doli i 16-ti nga 72 garues, ndërsa në të dytën i 11-ti. Madje, në garën e dytë kishte vetëm 1.9 sekonda më shumë se sa vendi i parë, që sipas tij është rezultati më i mirë ndonjëherë për të.

Komiteti Olimpik i Kosovës me presidentin Ismet Krasniqi uron suksesin e radhës të Albin Tahirit dhe sportistëve tjerë, të cilët janë në rrugë të mbarë për të siguruar sa më shumë norma olimpike për Lojërat Olimpike Dimërore Pekini 2022.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat