Goggia fiton, Gut – Behrami përfundon në vend të tretë në supersllallom të madh

Skijim

Goggia fiton, Gut – Behrami përfundon në vend të tretë në supersllallom të madh

Nga: K. Goca Më: 8 dhjetor 2023 Në ora: 12:41
Sofia Goggia

Skiatorja italiane Sofia Goggia ka shënuar fitore të madhe në disiplinën e supersllallomit të madh në Kupën e Botës, që u mbajt në St. Moritz të Zvicrës.

Goggia doli e para me kohë të kaluar për 1:16.63 minutë, me kohë me të mirë për 95 qindtat se austriakja Cornelia Hutter.

Sofia Goggia fitoi supersllallomin e madh të gjashtë të karrierës së saj.

Image

Lara Gut – Behrami

Lara Gut – Behrami përkundër se llogaritej ndër favoritet për të fituar garën në shtëpi, ka përfunduar në podium përkatësisht në vend të tretë me 1 sekondë e 2 qindtat larg vendit të parë dhe ka qenë më e shpejt për 6 qindta se skiatorja amerikane Mikaela Shiffrin. 

Në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës, Shiffrin udhëheq me 520 pikë, pasojnë Vlhova me 391, Gut – Behrami 385 pikë etj.

Renditja
 
1. Sofia Goggia (Italia)    1:16.63
2. Cornelia Hutter (Austria)    +0.95
3. Lara Gut-Behrami (Zvicra)    +1.02
4. Mikaela Shiffrin (SHBA)    +1.08
5. Federica Brignone (Italia)    +1.21
6. Stephanie Venier     (Austria)    +1.58
7. Marta Bassino (Italia)    +1.77
8. Corinne Suter (Zvicra)    +1.91
9. Ragnhild Mowinckel (Norvegjia)    +2.07
10. Mirjam Puchner (Austria)    +2.27

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat