Faktet më intersante rreth aktorit të famshëm Robert De Niro

Bota e Yjeve

Faktet më intersante rreth aktorit të famshëm Robert De Niro

Nga: D.B. Më: 11 dhjetor 2020 Në ora: 17:06
Robert De Niro

Robert De Niro është një nga aktorët më të famshëm italian. Përveç se aktor ai ka patur shumë poste në jetën e tij profesionale. De Niro është aktor, producent dhe drejtor. Robert De Niro është vlerësuar me shumë çmime gjatë karrierës së tij, duke përfshirë edhe çmimin e madh Oskar.

1-Robert De Niro është nominuar 6 herë për çmimin e madh të Oskar dhe e ka fituar atë dy herë.

2-De Niro u bë pjesë e audicionit për rolin e Sonny Corleone në filmin Il Padrino, por ky rol iu besua James Caan.

3- Babai i tij, Robert De Niro, ishte një piktor dhe ishte gjysmë italian dhe gjysmë irlandez. Nëna, Virginia Admiral, ishte një piktore dhe poete; ishte me origjinë angleze, gjermane, frënge dhe holandeze. Stërgjyshërit quheshin Giovanni Di Niro dhe Angelina Mercurio, vinin nga Ferrazzano (Campobasso), nga i cili kishin emigruar në 1890. Mbiemri origjinal i familjes është Di Niro.

4- Më 18 Tetor 2006 ai mori nënshtetësinë italiane dhe një pasaportë nga kryetari i Romës, Walter Veltroni. Ai është regjistruar më pas në listat zgjedhore të rajonit të tij të origjinës, Molise.

5- Paraqitja e tij e parë  ishte në filmin “Tre Dhoma në Manhattan” , me regji nga Marcel Carné (1965) por nuk ishte i akredituar.

6- Ai ka 5 fëmijë me dy bashkëshorte të ndryshme: me aktoren Diahnne Abbott është babai i Drenës (1972) i lindur nga një lidhje e mëparshme e gruas së tij dhe më pas e birësuar nga aktori, Raphael (1976) dhe binjakët Julian Henry dhe Aaron Kendrik (1978). Pas divorcit, ai u martua me Grace Hightower në 1997 dhe shumë shpejt pas tij lindi Elliot (1998). Ai është gjyshi i dy nipërve, djemve të Raphael, i lindur në 2007 dhe 2011.

6- De Niro dhe Marlon Brando fituan çmimin Oscar për të luajtur të njëjtin personazh, Don Vito Corleone në Il padrino. Marlon Brando për të moshuarit Don Vito në Kumbarin, De Niro për Vitin e ri në Kumbarin – Pjesa II.

7- Grupi Popullor Bananarama i ka kushtuar një këngë aktorit Robert DeNiro.

Image
Image
Image
Image

 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat