Kim Kardashian reagon pas ngjarjes tragjike në shkollën e Teksasit

Bota e Yjeve

Kim Kardashian reagon pas ngjarjes tragjike në shkollën e Teksasit

Më: 26 maj 2022 Në ora: 13:11
Kim Kardashian

Kim Kardashian ka folur pas të shtënave tragjike në shkollën e Teksasit që la të vdekur 19 fëmijë dhe dy mësues.

Ylli 41-vjeçar postoi një mesazh të gjatë në platformat e saj të mediave sociale të mërkurën (25 maj), duke u kërkuar liderëve politikë në Amerikë që të lënë mënjanë politikën dhe të vënë fëmijët në radhë të parë.

Kim filloi duke theksuar një postim në blog që kishte shkruar për kontrollin e armëve pesë vjet më parë, ku kishte pyetur “a është më e rëndësishme të mbrosh amendamentin e dytë sesa të mbrojmë fëmijët tanë?”.

Duke i bërë vetes të njëjtën pyetje pas tragjedisë që ndodhi të martën (24 maj) në një shkollë fillore në Uvalde në Teksas, ylli i Kardashians shkroi: ‘Unë e gjej veten të thyer, të neveritur dhe të zemëruar për sa pak është bërë nga ligjvënësit për të miratuar ligjet e armëve. që mbrojnë fëmijët tanë’.

Kim është një nga shumë personazhet e famshëm që reagoi me zemërim pasi Salvador Ramos përdori një pushkë gjysmë automatike të stilit AR-15 në shkollën fillore Robb këtë javë.

Image
Postimi i Kim Kardashian

“Nuk ka asnjë justifikim për atë që ndodhi dje. Ligjet aktuale në vendin tonë rreth kontrollit të armëve nuk po i mbrojnë fëmijët tanë. Ne duhet të shtyjmë ligjbërësit të miratojnë ligje që janë të përshtatshme në botën e sotme”, tha Kim.

Personi i armatosur në të shtënat e djeshme bleu ligjërisht dy pushkë AR-15 nga një dyqan tre milje larg shtëpisë së tij javën e kaluar pasi mbushi 18 vjeç.

Ai gjithashtu bleu më shumë se 300 fishekë për t’i përdorur në sulm, shkruan DailyMail.

“Sigurisht që ka njerëz mbi 21 vjeç që blejnë armë për të shkaktuar dëm, dhe të shtëna të tjera masive në vitet e fundit janë kryer nga njerëz mbi 21 vjeç, por nëse rrisim moshën ligjore për të blerë, së bashku me një ndalim. për armët e sulmit, ne pa dyshim mund të zvogëlojmë numrin e tragjedive të pakuptimta dhe të shpëtojmë jetën e fëmijëve”, vazhdoi Kim në postimin e saj.

“Nuk mund ta pranojmë më këtë si normale. Nuk është normale që një adoleshent të vrasë fëmijë. Nuk është normale që fëmijët tanë të praktikojnë stërvitje me gjuajtje aktive në shkolla. Nuk është normale të të qëllojnë kur blen sende ushqimore. Nuk jam mpirë prej saj. Unë kurrë nuk do të mpihem prej saj”, shtoi ylli televiziv.

Image
Kim Kardashian

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott tha të hënën se nuk kishte shenja të njohura se ai kishte probleme mendore dhe se ai nuk kishte një precedent penal. Mbetet e paqartë nëse ai mund të ketë pasur një rekord të mitur.

Para se të hapte zjarr në Robb Elementary, personi i armatosur qëlloi gjyshen e tij në shtëpinë e tyre.

Ai e plagosi në fytyrë, por ajo mbijetoi dhe iku në shtëpinë e një fqinji ku thirri policinë.

Ditën e djeshme, të famshëm, përfshirë vëllezërit e motrat e Kim, Khloe Kardashian dhe Kylie Jenner, reaguan të tmerruar ndaj lajmit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat