Shqipëria U-17 debuton në sfidën me Slloveninë

Futboll

Shqipëria U-17 debuton në sfidën me Slloveninë

Më: 24 qershor 2021 Në ora: 15:21
Shqipëria U-17 debuton në sfidën me Slloveninë

Kombëtarja shqiptare U-17 ka luajtur ndeshjen e parë në “Torneo delle Nazioni 2021” që po zhvillon edicionin e 17-të në Venecia të Italisë.

Kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri Ervin Bulku u përballën me Slloveninë dhe ndonëse bënë një paraqitje të mirë, nuk arritën të shmangin humbjen me rezultatin 2-0.

Shqipëria U-17 e nis ndeshjen me këtë formacion: Totoshi, Muca, Ramaj, Nuredini, Haxhari, Kurti, Syla, Kasa, Dama, Xhixho, Sulejmani. Në pjesën e dytë u aktivizuan edhe Ajeti, Kacurri, Pire, Shtraza, Ageja, Zaganjori dhe Guci.

Përveç një numri të vogël spektatorësh për shkak të kufizimeve të pandemisë Covid-19, i pranishëm në tribunën qendrore të stadiumit ishte edhe trajneri i kombëtares shqiptare, Edoardo Reja.

Shqipëria e nis ndeshjen mirë dhe në minutën e 6-të ishte lojtari i Interit, Flavio Sulejmani ai që provoi shanset me një goditje, por pa qenë i saktë.

Pak minuta më vonë është Kasa ai që bllokohet saktësisht nga portieri slloven në zonë pas një depërtimi të bukur. Sllovenia reagon, duke u paraqitur para portës kuqezi të mbrojtur nga Totoshi pa shumë rrezikshmëri me pjesën e parë që mbyllet në shifrat 0-0.

Në minutat e para të pjesës së dytë djemtë e drejtuar nga Bulku e nisin sërish mirë, edhe pse kuqezinjtë befasohen dy herë nga talenti slloveni Kasalo, i cili shënon dygolësh në minutat 52 dhe 62.

Tekniku kuqezi bënë disa zëvendësime, duke u dhënë mundësinë plot 7 lojtarëve të tjerë të tregojnë vlerat e tyre, por rezultati nuk do të ndryshonte deri në fund pavarësisht përpjekjeve.

Mbyllet me fitoren e Sllovenisë, ndërsa Shqipëria do të luajë ndeshjen e radhës të premten ndaj Rusisë. Kjo e fundit luajti po sot ndaj Maqedonisë së Veriut, duke fituar me rezultatin e thellë 5-0.

Slloveni – Shqipëri 2-0

Golat: Kasalo 52’, 62

Shqipëria: Totoshi, Muça, Ramaj, Nuredini (Ajeti 50’), Haxhari (Kacurri 57’), Kurti (Pire 43’), Syla, Kasa (Shtraza 55’), Dama (Ageja 55’), Xhixho (Zaganjori 39’), Sulejmani (Guci 57’).
Trajner: Ervin Bulku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat